Benedykt XVI wylądował w Beninie

Benedykt XVI przybył z trzydniową wizytą apostolską do Beninu. Samolot Airbus A330 włoskich linii lotniczych Allitalia z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku im. kard. Bernardina Gantina w Kotonou o godz. 15.

Ojciec Święty odwiedza Benin z okazji 150-lecie ewangelizacji tego kraju a także ogłosi adhortację apostolską „Africae munus”, będącą owocem II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów, jakie obradowało w 2009 r.

W papieskim orszaku jest watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone, a także kilku kardynałów i biskupów kurii rzymskiej pochodzących z Afryki m. in. Nigeryjczyk kard. Francis Arinze, emerytowany prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah z Gwinei, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” oraz Peter Turkson z Ghanu, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Jeszcze dzisiaj po ceremonii powitania Benedykt XVI uda się do katedry w Kotonu, gdzie spotka się z wiernymi.

W sobotę 19 listopada po Mszy św. odprawionej w Nuncjaturze Apostolskiej papież uda się do pałacu prezydenckiego, gdzie o godz. 9.00 spotka się z przedstawicielami rządu, życia instytucjonalnego kraju, korpusem dyplomatycznym oraz reprezentantami głównych religii kraju. Przewidziano, że Ojciec Święty skieruje do tego gremium swoje słowo. Następnie o 9.50 złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi Republiki.

O godz. 11. 50 Benedykt XVI przybędzie do Wyższego Seminarium Duchownego. W tamtejszej kaplicy uda się do grobu zmarłego przed trzema laty kard. Bernardina Gantina, który był jego poprzednikiem w funkcji Dziekana Kolegium Kardynalskiego. Na dziedzińcu uczelni zaplanowano też spotkanie papieża z duchowieństwem, klerykami, zakonnikami i laikatem katolickim. Wygłosi do nich swoje przemówienie. O godz. 12. 15 Ojciec Święty uda się do bazyliki pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podpisze adhortację apostolską i wygłosi przemówienie.

Po południu o 17.00 Benedykt XVI odwiedzi prowadzony przez siostry Misjonarki Miłości (siostry bł. Matki Teresy) ośrodek charytatywny „Pokój i Radość”. Tam również wygłosi przemówienie, a następnie spotka się z dziećmi w parafii pw. Św. Rity.

O godz. 18. 45 zaplanowano spotkanie z biskupami Beninu w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej w Kotonu. Ojciec Święty skieruje do nich przemówienie i spożyje wieczerzę.

W niedzielę 20 listopada na Stadionie Przyjaźni papież o godz. 9.00 odprawi Mszę św. i przekaże biskupom Afryki adhortację posynodalną. Wygłosi homilię i odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. O 12.15 spożyje posiłek z członkami Rady Specjalnej dla Afryki Synodu Biskupów. O 16.00, na międzynarodowym lotnisku im. kard. Bernardina Gantina zaplanowano uroczystości pożegnalne.

Jest to 22. podróż zagraniczna papieża, który odwiedzi Czarny Kontynent po raz drugi. Pierwszy raz był w Kamerunie i Angoli w 2009 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama