Ojciec Święty jest przekonany, że jego zakończona w niedzielę wizyta w Beninie rozbudzi zapał ewangelizacyjny Kościoła afrykańskiego. Wydarzeniu temu papież poświęcił swą katechezę główną podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W auli Pawła VI zgromadziło się około 7 tys. wiernych.
Benedykt XVI przypomniał, że motywem jego wizyty w Beninie była sto pięćdziesiąta rocznica rozpoczęcia ewangelizacji tego kraju oraz podpisanie i wręczenie oficjalnie afrykańskim wspólnotom kościelnym posynodalnej adhortacji apostolskiej "Africae munus". Papież chciał też oddać hołd i modlić się przy grobie kardynała Bernardina Gantina. Mówiąc o adhortacji Ojciec Święty podkreślił, że obecnie wspólnoty chrześcijańskie Afryki są wezwane do odnowy w wierze, aby coraz bardziej służyć pojednaniu, sprawiedliwości i pokojowi. „W tym ważnym tekście każdy wierny znajdzie podstawowe linie, które poprowadzą i stanowić będą zachętę dla drogi Kościoła w Afryce, wezwanego, aby być coraz bardziej «solą ziemi» i «światłem świata»” – stwierdził Benedykt XVI. Jednocześnie zaznaczył, iż ten duch pojednania jest także niezbędny w wymiarze świeckim i wymaga otwarcia się na nadzieję, które powinno animować również życie społeczno-polityczne i gospodarcze kontynentu. Papież przypomniał, iż do wszystkich skierował apel, aby byli niestrudzonymi budowniczymi jedności, pokoju i solidarności.
Ojciec Święty podsumowując swoją 22 pielgrzymkę poza granice Włoch podkreślił entuzjazm, z jakim afrykańscy katolicy odpowiedzieli na jego apel. W ich żarliwej wierze i przywiązaniu do Ewangelii życia dostrzega on „pocieszające znaki nadziei dla wielkiego kontynentu afrykańskiego”. Namacalnym dowodem tych znaków nadziei było spotkanie papieża z dziećmi i ludźmi cierpiącymi w kościele parafialnym św. Ryty oraz w prowadzonym przez Misjonarki Miłości Matki Teresy Domu „Pokój i Radość”.
Innym znakiem nadziei była radość i zapał duszpasterski duchowieństwa. „W Afryce zobaczyłem świeżość „tak” powiedzianego życiu, świeżość zmysłu religijnego i nadziei, postrzegania rzeczywistości w jej jedności z Bogiem, a nie ograniczonej do redukującego pozytywizmu, który w ostateczności gasi nadzieję” – powiedział Benedykt XVI. Wyraził przekonanie, że na tym kontynencie są zasoby życia i witalności na przyszłość, na które Kościół może liczyć. W tym kontekście papież jasno postawił przed afrykańskim Kościołem zadanie ewangelizacji, „do której powołany jest każdy ochrzczony przez promowanie pojednania, sprawiedliwości i pokoju”. Ojciec Święty powierzył Matce Bożej Kościół na Czarnym Lądzie.
"Boże, pociesz wszystkich pogrążonych w bólu rozstania, mając pewność, że umarli żyją w Tobie."
To trzeci co do wielkości cmentarz w Rzymie, po Cmentarzu Flamińskim i Campo Verano.
Franciszek po raz kolejny apelował też o modlitwę w intencji udręczonej Ukrainy.
Franciszek przyjął na audiencji dla nauczycieli i wychowawców z włoskiej Akcji Katolickiej.
Franciszek przyjął przedstawicieli Dykasterii ds. Komunikacji.
Myślimy o krajach, które tak bardzo cierpią: udręczona Ukraina, Palestyna, Izrael...
To międzyreligijny kompleksu w Abu Zabi w ZEA, który mieści kościół, meczet i synagogę.
Wówczas nie będzie przygotowany do stawiania czoła wyzwaniom i nie odpowie na "wołanie ludzkości".