Franciszek do kapłanów podczas Mszy Krzyżma.
W każdym systemie mafijnym biedni są materiałem jednorazowego użytku,
Po raz pierwszy papież Franciszek napisał rozważania Drogi Krzyżowej, której będzie przewodniczył w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum - podał we wtorek Watykan. Jak wyjaśniono, rozważania te wpisują się w kontekst ogłoszonego przez papieża Roku Modlitwy.
„Dziękuję wam za wszystko, co zrobiliście i nadal robicie, dając świadectwo radosnemu przesłaniu Ewangelii” – mówił dziś Papież do członków katolickiej wspólnoty nigeryjskiej w Rzymie.
Mija pięć lat od ogłoszenia adhortacji posynodalnej Christus vivit. Z tej okazji Papież napisał specjalne przesłanie. Jak przypomina, na początku swego pontyfikatu prosił młodych, aby robili raban; dziś ponawia ten apel w słowach: „wykrzyczcie, nie tyle waszymi głosami, ile waszym życiem i sercem, tę prawdę: Chrystus żyje!”.
Papież Franciszek przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej na placu św. Piotra w Watykanie. Najpierw pobłogosławił gałązki oliwne i palmy przyniesione przez wiernych. Następnie rozpoczęła się procesja grupy wiernych oraz kardynałów i biskupów z palmami w dłoniach.
Mówił o tym papież na audiencji dla włoskiego radia i telewizji RAI. Obchodzą one w tym roku odpowiednio 100- i 70-lecie istnienia.
Papież ponownie zwraca uwagę na katastrofę humanitarną, jaka rozgrywa się w dżungli Darién
Bycie blisko ofiar nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale częścią misji Kościoła – powiedział papież Franciszek spotykając się 7 marca z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich.
Papież Franciszek zaapelował, by Polska była "ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie". Słowa te skierował do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Mówiąc o trwających konfliktach, prosił o wysiłki na rzecz negocjacji, by zakończyć wojny.
Dla Boga chwała jest miłowaniem aż po oddanie życia. Dla Niego otoczenie siebie chwałą oznacza dawanie siebie, czynienie siebie przystępnym, ofiarowanie swej miłości – stwierdził papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
Dla Boga chwała jest miłowaniem aż po oddanie życia. Dla Niego otoczenie siebie chwałą oznacza dawanie siebie, czynienie siebie przystępnym, ofiarowanie swej miłości – stwierdził papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
Dwóch kosmologów z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego poczyniło dalsze postępy w rozwijaniu nowej matematycznej metody służącej zrozumieniu Wielkiego Wybuchu. Jak zaznacza komunikat wydany przez tę instytucję, chodzi o zgłębienie kwestii praw fizyki w pierwszych momentach istnienia Wszechświata.
W Rzymie odbył się premierowy, zamknięty pokaz pierwszego filmu wyprodukowanego przez firmę Aldeas, należącą do założonej przez Papieża fundacji Scholas Occurentes. Produkcja nosi tytuł „Życie między światami”. Opowiada o ubiegłorocznej wizycie Franciszka w Portugalii i powstaniu 4-kilometrowego muralu w ramach trwających wtedy Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Gościnnie w filmie wystąpił również Ojciec Święty.
Tylko żyjąc wśród ubogich, możemy poczuć ich puls, zrozumieć ich prawdziwe potrzeby – zauważył papież na audiencji dla Fundacji Biskupa Camilla Faresina. Instytucja ta kontynuuje dzieło tego włoskiego biskupa misyjnego i salezjanina, który zmarł w Brazylii w 2003 r. Franciszek wspomniał też o jego zasługach podczas II wojny światowej, kiedy przebywając jeszcze we Włoszech ratował przed zagładą Żydów.
„Z głębokim smutkiem” Papież przyjął wiadomość o śmierci w środę 13 marca prawosławnego metropolity Sofii, patriarchy Neofita. O tym czytamy w podpisanym przez Franciszka przesłaniu kondolencyjnym wyrażającym bliskość wobec całego Kościoła, któremu zmarły hierarcha przewodził.
Drodzy muzułmańscy bracia i siostry, dołączmy do gaszenia ogni nienawiści, przemocy i wojny, a w zamian zapalmy płomyk pokoju – piszą przedstawiciele Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego w specjalnym liście skierowanym z okazji Ramadanu. Jak przypominają, pokój jest darem Bożym, ale również owocem ludzkich wysiłków.
O wydarzeniach ze swego życia, m.in. o tym, jak zakochał się będąc już klerykiem i o tym, jak ukarany za autorytaryzm, został opiekunem chorych jezuitów opowiada papież Franciszek w swej autobiografii, która 19 marca ukaże się w USA i Europie. Fragmenty książki „Life. La mia storia nella Storia” (Życie. Moja historia w historii), napisanej wspólnie z dziennikarzem Fabio Marchese Ragoną, opublikował włoski dziennik „Corriere della Sera”.
Niebłogosławienie par nieregularnych nie jest przedsionkiem schizmy – takie przekonanie wyraził papież Franciszek w swej autobiografii, która 19 marca ukaże się w USA i Europie. Fragmenty książki „Life. La mia storia nella Storia” (Życie. Moja historia w historii), napisanej wspólnie z dziennikarzem Fabio Marchese Ragoną, opublikował włoski dziennik „Corriere della Sera”.
Musimy zawsze bronić ludzkiego życia, od poczęcia aż do śmierci. Nigdy nie przestanę mówić, że aborcja to morderstwo, czyn zbrodniczy – stanowczo stwierdza papież Franciszek w swej autobiografii, która 19 marca ukaże się w USA i Europie. Fragmenty książki „Life. La mia storia nella Storia” (Życie. Moja historia w historii), napisanej wspólnie z dziennikarzem Fabio Marchese Ragoną, opublikował włoski dziennik „Corriere della Sera”.