To zdaniem pastora Olava Tveita znak nadziei.
Uderzyła mnie życzliwość, z jaką Papież został przyjęty w Egipcie, zarówno przez przywódców politycznych i religijnych, jak również przez zwyczajnych ludzi i media – wyznaje kard. Jean-Louis Tauran.
Al-Azhar publicznie odrzuca przemoc. Ludzie się jednak pytają: co robicie, aby to miało przełożenie na fakty?
O wizycie papieskiej ks. Andrzej Majewski SJ, dyrektor programowy Radia Watykańskiego.
O papieskiej pielgrzymce mówi o. Andrzej Dzida SVD, który uczestniczył w papieskiej liturgii w Kairze.
Papieża w Egipcie podejmują też katolicy. Jest ich stosunkowo niewiele, od 200 do 300 tys. Franciszek spotka się z nimi jutro.
„Egipt będzie się bardzo cieszył, przyjmując przesłanie pokoju, które towarzyszy wizycie rzymskiego Papieża” – stwierdził koptyjskoprawosławny patriarcha Tawadros II.
W przeciwieństwie do większości osobistości publicznych, które w czasie ryzykownych podróży starają się zagwarantowanie sobie najwyższego stopnia bezpieczeństwa, papież Franciszek rezygnuje z tego i jedzie do Egiptu całkowicie bezbronny.
Bardzo ważne jest wznowienie dialogu z muzułmanami i uczelnią Al-Azhar, ale nie może się to odbywać kosztem chrześcijan na Bliskim Wschodzie, przemilczania ich cierpień w imię poprawności politycznej – uważa ks. prof. Christopher Clohessy, islamolog z Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamskich.
Przed rozpoczynającą się w piątek papieską pielgrzymką wskazuje na to watykański rzecznik prasowy.