Spotkania z muzułmanami i chorymi, Msza św. połączona z wręczeniem przedstawicielom episkopatów dokumentu roboczego II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki i spotkanie z członkami Rady Specjalnej Synodu wypełniły trzeci dzień pobytu Benedykta XVI w Afryce.
Rano papież spotkał się z przedstawicielami muzułmanów w nuncjaturze apostolskiej w Jaunde. Swoje krótkie przemówienie papież poświęcił znaczeniu religii w rozumieniu kultury i świata oraz w budowaniu pokojowego współistnienia wszystkich ludzi. Z uznaniem mówił o Kameruńskim Stowarzyszeniu na rzecz Dialogu Międzyreligijnego, które pokazuje, jak bardzo taki dialog zwiększa zrozumienie wzajemne i przyczynia się do budowy trwałego i sprawiedliwego ładu politycznego.
Benedykt XVI podkreślił, że „prawdziwa religia poszerza widnokrąg zrozumienia ludzkiego i staje się podstawą każdej prawdziwie ludzkiej kultury”. Odrzuca ona „wszelkie formy przemocy i totalitaryzmu: gdy chodzi o zasady nie tylko wiary, lecz także prawego rozumu”.
Papież zachęcił „drogich przyjaciół” muzułmanów, aby robili wszystko, by „społeczeństwo przenikały wartości, które uwznioślają kulturę ludzką” i aby „wzywali inne osoby do udziału w budowaniu cywilizacji miłości”. „Oby entuzjastyczna współpraca muzułmanów, katolików i innych chrześcijan w Kamerunie, mogła być dla innych krajów afrykańskich świetlanym wskaźnikiem ogromnego potencjału zaangażowania międzyreligijnego na rzecz pokoju, sprawiedliwości i dobra wspólnego!” – zaapelował Benedykt XVI.
Przed południem Ojciec Święty odprawił Mszę św. na stadionie noszącym imię pierwszego prezydenta kraju, Amadou Ahidjo. Na jej zakończenie przekazał 35 przewodniczącym krajowych i regionalnych konferencji biskupich Afryki i wysp Oceanu Indyjskiego „Instrumentum laboris”, dokument roboczy II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów, który będzie obradował w październiku tego roku w Watykanie.
Dziesiątki tysięcy wiernych, w tym prezydent Kamerunu, Paul Biya z małżonką, przybyły na stadion. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i lokalnych oraz ok. 120 kardynałów i biskupów, a także setki księży. Liturgii towarzyszył śpiew 600-osobowego chóru.
Na trybunach stadionu pomieściło się jedynie 50 tys. wiernych, pozostali uczestniczyli w Mszy św. dzięki telebimom. Papieska Msza św. została odprawiona przy ołtarzu w kształcie barki, która symbolizowała obchodzony obecnie przez Kościół Rok św. Pawła. Osłaniający miejsce celebry dach, wsparty był na 12 kolumnach symbolizujących 12 apostołów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.