Damaszek, 6 maja, godz. 20.40
Podczas spotkania, które odbyło się 6 maja wczesnym popołudniem w siedzibie Patriarchatu greckokatolickiego w Damaszku Jan Paweł II, wobec zgromadzonych tam patriarchów i biskupów Syrii, wyraził podziw dla zgodnej współpracy chrześcijan w Syrii. "Raz jeszcze pragnę wyrazić mój podziw dla harmonii istniejącej między chrześcijanami Syrii" - powiedział Papież i wskazał na obecność Morana Mor Ignacego Zakki I Iwasa, patriarchy Kościoła syryjskoprawosławnego oraz patriarchy Ignacego IV z Kościoła syryjskokatolickiego.
Ojciec Święty przypomniał niedawne oświadczenie Ignacego IV o głębi braterskiej komunii, która istnieje między Kościołami chrześcijańskimi w tym kraju. Jan Paweł II powiedział, że wywołało ono w nim "głębokie wzruszenie". Chrześcijanie żyjący w tym kraju rzeczywiście w wielu sprawach bardzo ściśle współpracują ze sobą, a ekumenizm bardziej jest praktykowany "na dole" niż deklarowany oficjalnie. Porozumienie dotyczy nie tylko spraw związanych z życiem sakramentalnym, ale również działalności społecznej. Na stosunkach państwoĐKościół kładzie się wyraźnym cieniem niewyjaśniona do dziś sprawa nacjonalizacji w latach 60. należących do różnych wyznań szkół.
Papież odwiedzając wspólnoty chrześcijańskie mówił głównie o drodze prowadzącej do jedności, na którą powinni wstąpić wszyscy uczniowie Jezusa. Jedność w przekonaniu Ojca Świętego jest nie tylko potrzebna samemu Kościołowi, ale również powinna być świadectwem dla wyznawców islamu. "Prawdziwe porozumienie, które istnieje między patriarchami, biskupami i dostojnikami Kościołów oraz wspólnot kościelnych jest pięknym świadectwem chrześcijańskiej miłości w kraju, w którym większość obywateli wyznaje religię muzułmańską" - przypomniał chrześcijańskim biskupom Jan Paweł II, wskazując także na bogactwo Kościołów katolickich w Syrii, które "reprezentują tyle wielkich i bogatych tradycji chrześcijańskiego Wschodu".
Zachęcił też wszystkich hierarchów, by "mimo trudności, które mogą wystąpić, kontynuowali tę współpracę, poszerzali ją i nasilali", aby zapewnili lepszą pasterską posługę wiernym oraz rzeczywiste dzielenie się duchowymi skarbami swych tradycji. Ojciec Święty wskazał także na problemy, z jakimi borykają się duchowni chrześcijańskich Kościołów Syrii. "Pasterzom zapewne nie brakuje trosk, najbardziej dotkliwa niewątpliwie jest emigracja tak wielu chrześcijańskich rodzin i młodych ludzi" - powiedział Papież. Jan Paweł II zachęcał duchownych, aby "ukazywali młodzieży własnym przykładem, że chrześcijańskie wartości umysłu i serca bardziej mogą uczynić ludzi szczęśliwymi aniżeli dobra materialne". "Przekazujcie młodzieży ludzkie i chrześcijańskie ideały" - zaapelował Ojciec Święty.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.