Damaszek 5 maja - godz. 23.50
rzez cały pierwszy dzień wizyty osoba Jan Paweł II i tematyka chrześcijańska były obecne w państwowej telewizji. Dużo mówiono nie tylko o osobie Ojca Świętego, ale również o tradycji i zabytkach chrześcijańskich, które są obecne na terytorium Syrii. Najwięcej jednak miejsca Papieżowi poświęciły miejscowe gazety.
Oficjalny dziennik syryjski "Teszrin" w artykule wstępnym wydrukował nie tylko powitanie, ale również życzenia dla Papieża z okazji zbliżających się urodzin. Komentator gazety napisał, że naród syryjski wita Jana Pawła II serdecznie w swoim kraju i życzy mu, "aby Bóg przedłużył jego życie, by mógł ujrzeć pokój w Ziemi Świętej". Zdaniem dziennika wizyta "stanowi ważną okazję", aby Papież "ponowił swój apel o sprawiedliwy i całościowy pokój dla Ziemi Świętej" . Przypomniano, że program pobytu Ojca Świętego w Syrii obejmuje "odwiedziny miasta męczeńskiego Quneitry, gdzie zasadzi on drzewko oliwne i będzie się modlił w jednym z kościołów, które doświadczyły dzikości izraelskiej". W opinii gazety będzie to jeden z najważniejszych momentów podróży papieskiej do Syrii.
Inny dziennik, "As-Saura" stwierdza, że wizyta papieska stanowi "uznanie ważności Syrii jako wzoru dialogu i współistnienia między religiami". Jest to aluzja do różnorodności wyznaniowej kraju, jakkolwiek o zdecydowanej przewadze muzułmanów. Dziennik nawiązując do interwencji zbrojnej po zakończeniu wojny domowej w sąsiednim kraju pod koniec lat siedemdziesiątych wskazuje, że "Syria dała tysiące męczenników, aby zachować współistnienie z Libanem". Ta uwaga najprawdopodobniej jest adresowana do maronickiego patriarchy Libanu kard. Nasrallaha Sfeira, który jako jedyny spośród zwierzchników katolickich Kościołów wschodnich regionu nie przybędzie do Damaszku na spotkanie z Papieżem.
Jest to forma protestu przeciw przedłużającej się obecności, a według chrześcijan libańskich faktycznie okupowaniu Libanu przez wojska syryjskie. przebywa tam od 1976 r. 35 tys. żołnierzy syryjskich. "As-Saura" wzywa ponadto Ojca Świętego, aby "poparł wyzwolenie świętych miejsc muzułmańskich i chrześcijańskich oraz zwrot Jerozolimy jako stolicy duchowej wolnej od brudu syjonistycznego".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.