Damaszek 5 maja - godz. 23.50
rzez cały pierwszy dzień wizyty osoba Jan Paweł II i tematyka chrześcijańska były obecne w państwowej telewizji. Dużo mówiono nie tylko o osobie Ojca Świętego, ale również o tradycji i zabytkach chrześcijańskich, które są obecne na terytorium Syrii. Najwięcej jednak miejsca Papieżowi poświęciły miejscowe gazety.
Oficjalny dziennik syryjski "Teszrin" w artykule wstępnym wydrukował nie tylko powitanie, ale również życzenia dla Papieża z okazji zbliżających się urodzin. Komentator gazety napisał, że naród syryjski wita Jana Pawła II serdecznie w swoim kraju i życzy mu, "aby Bóg przedłużył jego życie, by mógł ujrzeć pokój w Ziemi Świętej". Zdaniem dziennika wizyta "stanowi ważną okazję", aby Papież "ponowił swój apel o sprawiedliwy i całościowy pokój dla Ziemi Świętej" . Przypomniano, że program pobytu Ojca Świętego w Syrii obejmuje "odwiedziny miasta męczeńskiego Quneitry, gdzie zasadzi on drzewko oliwne i będzie się modlił w jednym z kościołów, które doświadczyły dzikości izraelskiej". W opinii gazety będzie to jeden z najważniejszych momentów podróży papieskiej do Syrii.
Inny dziennik, "As-Saura" stwierdza, że wizyta papieska stanowi "uznanie ważności Syrii jako wzoru dialogu i współistnienia między religiami". Jest to aluzja do różnorodności wyznaniowej kraju, jakkolwiek o zdecydowanej przewadze muzułmanów. Dziennik nawiązując do interwencji zbrojnej po zakończeniu wojny domowej w sąsiednim kraju pod koniec lat siedemdziesiątych wskazuje, że "Syria dała tysiące męczenników, aby zachować współistnienie z Libanem". Ta uwaga najprawdopodobniej jest adresowana do maronickiego patriarchy Libanu kard. Nasrallaha Sfeira, który jako jedyny spośród zwierzchników katolickich Kościołów wschodnich regionu nie przybędzie do Damaszku na spotkanie z Papieżem.
Jest to forma protestu przeciw przedłużającej się obecności, a według chrześcijan libańskich faktycznie okupowaniu Libanu przez wojska syryjskie. przebywa tam od 1976 r. 35 tys. żołnierzy syryjskich. "As-Saura" wzywa ponadto Ojca Świętego, aby "poparł wyzwolenie świętych miejsc muzułmańskich i chrześcijańskich oraz zwrot Jerozolimy jako stolicy duchowej wolnej od brudu syjonistycznego".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.