94. Pielgrzymka zagraniczna Jana Pawła II - Ukraina 23-27.06.2001 r.
Zanim około sto pięćdziesiąt tysięcy wiernych powitało Papieża na położonym na obrzeżach Kijowa sportowym lotnisku "Czajka" tysiące osób wypełniało dwa kijowskie kościoły katolickie: położony w centrum kościół św. Aleksandra i znajdującą się w innej części miasta świątynię pw. Św. Michała, o prawo do której wciąż zabiegają miejscowi katolicy, użytkując go jedynie z okazji niedziel i świąt. Przez całą noc w tych kościołach trwała modlitwa, ale wielu pielgrzymów koło północy zaczęło kierować się w stronę odległego o 20 km. od centrum miasta kompleksu sportowo- lotniczego "Czajka" .
Tam, wokół ołtarza zbudowanego w formie wielkiej łodzi z wyrastającym ku górze krzyżem oraz trzema ikonami, od wczesnych godzin porannych trwała modlitwa. Oprócz tradycyjnych pieśni i wspólnej jutrzni wierni mogli także usłyszeć wykonywane przez dziecięcy chór z Winnicy piosenki Arki Noego śpiewane po ukraińsku. Dyrygujący zespołem br. Justyn nie ukrywał swego zadowolenia z prawykonania tych przebojów tu, nad Dnieprem. Sam kierował także wspólnymi modlitwami i śpiewem. Symbolika papieskiego ołtarza łączy w sobie nie tylko elementy ewangeliczne, ale także bardzo czytelne dla tutejszych katolików akcenty tradycji ukraińskiej.
Pięciożaglowa łódź, ustawiona frontem do uczestników liturgii, niejako "wpływała" w zgromadzone na lotnisku tłumy rzesze wiernych. Wyraźnie zaznaczono także wielki napis stanowiący hasło papieskiej pielgrzymki: ŇChrystus drogą, prawda i życiem". Niestety, nie wykorzystano wszystkich przygotowanych tu miejsc. Ze względu na nie najlepszą pogodę i nadzwyczajne (a odnoszę wrażenie, że czasem wręcz niepotrzebne) środki bezpieczeństwa, wielu chętnych, zwłaszcza mieszkańców Kijowa, po prostu zrezygnowało.
Dzięki bezpośredniej transmisji państwowej telewizji Mszę obejrzała cała Ukraina, zaś w sektorach miejsca zajęło około 150 tysięcy wiernych. Ołtarz o szerokości 35, długości 65 i wysokości 24 metrów nawiązuje do odwiecznego symbolu chrześcijaństwa. Na łodzi, oprócz wyniosłego krzyża, znajdują się kopie trzech sławnych ikon. Centralne miejsce zajęła ikona Matki Bożej Modlącej się z kijowskiej cerkwi św. Zofii. Kiedy w latach 30. świątynia została zburzona przez bolszewików, znajdujące się na ścianie absydy malowidło pozostało nietknięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.