Z miłością całuję tę ziemię dążącą do nowych celów społecznych i gospodarczych. Relacja z 95. pielgrzymki Jana Pawła II do Kazachstanu i Armenii.
"Z miłością całuję tę ziemię, na której powstało wieloetniczne państwo, będące spadkobiercą licznych wielowiekowych tradycji duchowych i kulturalnych, a teraz dążące do nowych celów społecznych i gospodarczych" - powiedział Jan Paweł II po przybyciu do stolicz Kazachstanu Astany 22 września.
Witając Papieża, prezydent Nursułtan Nazarbajew podkreślił, że wizyta Ojca Świętego jest "niepowtarzalnym wydarzeniem" w życiu młodego państwa kazachskiego. Zwrócił uwagę na "niespotykane w świecie współżycie pokojowe różnych religii". "W Kazachstanie nie występują różnice i nieporozumienia między chrześcijanami a muzułmanami" - zapewnił.
W drodze z lotniska Ojciec Święty zatrzymał się na chwilę modlitwy przy pomniku upamiętniającym miliony osób, deportowanych na ziemię kazachską, szczególnie licznie w okresie stalinowskim.
Na placu Matki Ojczyzny
23 września ok. 50-tysięczny, wielonarodowy tłum wiernych czekał na Papieża na pl. Matki Ojczyzny w Astanie. Przy ołtarzu w kształcie kazachskiej jurty Ojciec Święty przewodniczył Mszy św., podczas której razem z katolikami modlili prawosławni i przedstawiciele islamu.
Wśród wiernych było ok. 8 tys. Polaków mieszkających w Kazachstanie, którzy musieli pokonać nieraz wiele tysięcy kilometrów, by spotkać się z Papieżem. Silnie reprezentowana była również mniejszość niemieckojęzyczna. Przybyli wszyscy pracujący w Kazachstanie księża, a także duszapsterze z Kirgizji, Takdżykistanu, Turkmenistanu, Armenii, Gruzji, Ukrainy, Białorusi.
Papież wezwał zgromadzonych do wspólnego budowania cywilizacji miłości: "Jestem wśród was jako apostoł i świadek Chrystusa, a także jako przyjaciel każdego człowieka - powiedział. - Zwracam się również do tych, którzy nie wyznają żadnej wiary religijnej i do tych, którzy poszukują prawdy" - dodał. "Religia nigdy nie może usprawiedliwiać przemocy i wojny (...)
Chrześcijanie i muzułmanie wspólnie są wezwani, aby przez modlitwę budować lepszy i solidarny świat, w którym nie będzie wojen i przemocy, tak aby mogła tryumfować cywilizacja miłości" - zaapelował Ojciec Święty do całego świata przed modlitwą "Anioł Pański", na zakończenie Mszy św.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.