„Imię Boga? Miłosierdzie!” „Bóg nie męczy się przebaczaniem”. „Kościół nie jest na świecie po to, by potępiać, lecz by umożliwić spotkanie z przenikającą do głębi miłością”. Co jeszcze Franciszek pisał o Bożym miłosierdziu?
Zaraz, zaraz… Czy w zalewie hejtu i krytyki nie umknęło nam to, że mamy ogromną łaskę życia w czasach wyniesionych na ołtarze kolejnych biskupów Rzymu?
„Kościół przyszłości będzie wspólnotą uduchowioną, nie wykorzystującą mandatu politycznego, nie flirtującą ani z lewicą, ani z prawicą. Będzie Kościołem ubogim, Kościołem maluczkich”. Które jeszcze słowa Benedykta XVI okazały się prorocze?
Gdy u początku pontyfikatu zapytano Jana XXIII, co pragnie zrobić w Kościele, podszedł do okna, otworzył je i rzucił: „Zamierzam wpuścić nieco świeżego powietrza”.
Choć był bardzo nieśmiały, a publiczne spotkania wiele go kosztowały, do historii przeszedł jako papież odważnych decyzji i gestów.
Jan Paweł II podnosił na duchu Ukraińców, dziękował im za „niestrudzoną i heroiczną walkę z najeźdźcami” na ziemi pokrytej „górami trupów i rzekami krwi” i głośno upominał się o to, by „mogli w pełni włączyć się do Europy”.
„To piękny pontyfikat” – napisał… główny krytyk papieża, który dotąd bezwzględnie oceniał decyzje Franciszka, a nawet twierdził, że został on w sposób nieważny wybrany na stolicę Piotra. Co rozbroiło Antonio Socciego?
Nawrócił się dzięki muzułmanom, oddał im całe serce. Zastrzelił go jeden z nich, ale na jego pogrzebie licznie zgromadzeni wyznawcy islamu płakali, że jako katolik nie trafi do nieba…
W 1934 roku siedmioletni Joseph napisał: „Kochane Dzieciątko Jezus! Chciałbym dostać mszał, zielony ornat i serce Jezusa”. Starszy o trzy lata Georg poprosił o biały ornat i partyturę. Dzieciątko na serio potraktowało zamówienia małych Ratzingerów, braci, których łączyła niezwykle silna więź. - przypominamy tekst o braciach Ratzinger.
Czy Pius XII przedostawał się do żydowskich dzielnic, by pomagać ich mieszkańcom? Jak naprawdę wyglądał proces templariuszy i Galileusza? O czym pisała do papieża tuż przed śmiercią Maria Stuart? Tajne Archiwum Watykańskie wyjaśnia mnóstwo tajemnic.
Śledź wypowiedzi papieża Franciszka na Twitterze.
Maj, który przeżywamy w szczególnym czasie dla Kościoła i dla każdego z nas, jest zaproszeniem do modlitwy w intencji godnych warunków pracy.