Na potrzebę liczniejszej obecności kobiet w gronie teologów – zwrócił uwagę papież Franciszek podczas dzisiejszego spotkania z Międzynarodową Komisją Teologiczną w Watykanie.
Franciszek przyjął na specjalnej audiencji organizatorów, koordynatorów i animatorów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Papież podziękował za przygotowanie tego wyjątkowego spotkania młodych, w którym docenione i rozwinięte zostały talenty wszystkich.
Módlmy się żarliwie do Boga, aby ustał zgiełk oręża, który przynosi tylko śmierć i zniszczenie, a przywódcy polityczni i religijni zawsze szukali dróg dialogu i pojednania – napisał Franciszek w przesłaniu do patriarchy Bartłomieja. Dziś przypada święto Andrzeja Apostoła, patrona patriarchatu Konstantynopola. Papieskie słowa zawiozła do Stambułu watykańska delegacja, w skład której wchodzi kierownictwo Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan oraz nuncjusz apostolski w Turcji abp Marek Solczyński.
„Pracujcie, pracujcie mocno, ale nie zaniedbujcie modlitwy. Proszę was o to. Nie rezygnujcie z pobożności maryjnej. Bo jeśli ty zaniedbasz modlitwę, to po jakimś czasie będziesz pusty wewnętrznie. I nie wyzbywajcie się radości” – powiedział dziś Franciszek do księży przebywających w Rzymie na Rekolekcjach Asystentów KSM.
Dziś po południu papież Franciszek spotkał się w Domu św. Marty z przybyłą z francuskiej diecezji Nantes grupą osób, które w wieku młodzieńczym były ofiarami nadużyć, popełnionych przez ludzi Kościoła. Wcześniej, w przesłaniu przekazanym tym osobom przez Komisję ds. Ochrony Nieletnich, Franciszek przypomniał, że „nadużycia to zdrada człowieczeństwa, które jest darem Boga”.
Franciszek przyjął prośbę lekarzy z wielkim żalem, a podróż została odwołana - informuje Vatican News.
Papieska intencja modlitewna na grudzień 2023 r.
"Sprawiedliwość jest niezbędnym warunkiem społecznej harmonii i powszechnego braterstwa, których tak bardzo dziś potrzebujemy" - napisał Franciszek w przesłaniu do Międzynarodowej Organizacji Prawa Rozwoju IDLO.
Niemieccy katolicy zrobili kolejny krok w kierunku ukonstytuowania tzw. Rady Synodalnej, mimo że Stolica Apostolska wielokrotnie przestrzegała, że nie są upoważnieni do ustanowienia takiej instytucji.
Papieskie rozważanie przeczytał jeden z księży. Papież wyznał, że ma problem z zapaleniem płuc, słychać było, że ma trudności z oddychaniem.
Papież w przesłaniu na 13. Festiwal Nauki Społecznej Kościoła w Weronie.
Informację przekazał dziś rano dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni.
„Weselcie się nadzieją” – ten cytat z Listu św. Pawła do Rzymian (12,12) wybrał papież Franciszek jako tytuł, a zarazem temat orędzia na 38. Światowy Dzień Młodzieży, który w najbliższą niedzielę 26 listopada będzie obchodzony w Kościołach lokalnych. Ojciec Święty zachęca w nim do „do wyboru stylu życia opartego na nadziei”.
W nocie z 23 października adresowanej do Beate Gilles, sekretarza generalnego Niemieckiej Konferencji Biskupów Stolica Apostolska stwierdziła, że nie ma mowy o święceniu kobiet i zmiany nauczania o aktach homoseksualnych – donosi tygodnik katolicki Die Tagespost. Trzystronicowy dokument watykański, podpisany przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina dotyczy dyskusji między niemieckimi biskupami a kierownictwem Kurii Rzymskiej, które mają się odbyć w styczniu, kwietniu i czerwcu 2024 roku.
Rodziny wola mieć pieska lub kotka. To kultura weterynaryjna.
Posługa duszpasterzy akademickich pozostaje bardzo ważna, bowiem poprzez troskę o studentów, czasem w sposób mało zauważalny, przynosi się rozwój instytucji edukacyjnych, kultur, lokalnych Kościołów, ludów. Wskazywał dziś na to Papież. Przyjął on na audiencji uczestników specjalnej konferencji w Rzymie „W stronę wielokątnej wizji”, która w ostatnich dniach zgromadziła właśnie duszpasterzy akademickich z całego świata.
Ks. Piotr Bajor został referentem watykańskiej Dykasterii Kultury i Edukacji w sprawach duszpasterstwa akademickiego. 51-letni kapłan, pochodzący z diecezji tarnowskiej, pracuje w Watykanie od 2007 roku. W ówczesnej Kongregacji Edukacji Katolickiej, która weszła w skład nowej dykasterii, zajmował się sprawami dotyczącymi uniwersytetów i wydziałów teologicznych w krajach Europy środkowo-wschodniej.
„Nigdzie w Gazie nie jest bezpiecznie” – wspomina Suhair Anastas. Palestynka wydostała się wraz ze swoją córką kilka dni temu z oblężonego terytorium, ponieważ posiada kanadyjski paszport.
„Od wielu już lat stanowicie przestrzeń piękna, prostoty i słuchania, która pomaga wielu podróżnym i pielgrzymom potrzebującym odpoczynku, wejścia w siebie, podzielenia się pytaniami i niepokojami, które noszą w swoich sercach” – mówił dziś Papież do Bractwa Romeny mającego swe centrum w średniowiecznym kościele parafialnym.
Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji przedstawicieli włoskiej prasy, w tym członków Federacji Tygodników Katolickich. Zachęcił ich, by na coraz szybszych autostradach dzisiejszej komunikacji, które stwarzają nowe media nie zapominali o formacji i ochronie odbiorców oraz o potrzebie dawania świadectwa. Papież przypomniał, że wciąż wielkim wyzwaniem pozostaje edukowanie młodych pokoleń do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z mediów.