"Sprawiedliwość jest niezbędnym warunkiem społecznej harmonii i powszechnego braterstwa, których tak bardzo dziś potrzebujemy" - napisał Franciszek w przesłaniu do Międzynarodowej Organizacji Prawa Rozwoju IDLO.
Papież podkreślił, że sprawiedliwości potrzeba też do zbudowania świata, w którym konflikty są rozwiązywane wyłącznie pokojowo, bez prawa silniejszego, ale siłą prawa. Przyznał zarazem, iż dziś pozostajemy dalecy od tego celu, o czym świadczą wciąż nowe wojny.
Franciszek stwierdził, że rządy prawa nigdy nie podlegają najmniejszym wyjątkom, nawet w czasach kryzysu. Służą one bowiem człowiekowi i mają na celu ochronę ludzkiej godności, a to nie pozwala na wyjątki. Zastrzegł jednak, że nie tylko kryzysy stanowią zagrożenie dla wolności i rządów prawa w demokracjach. Niebezpieczna jest również błędna koncepcja osoby ludzkiej, która dziś staje się coraz bardziej powszechna. Osłabia to samą jej ochronę i stopniowo otwiera drzwi do poważnych nadużyć pod pozorem dobra.
Papież zauważył, że tylko prawo może stanowić niezbędny warunek wstępny sprawowania jakiejkolwiek władzy, a to oznacza, że odpowiedzialne organy rządowe muszą zapewnić poszanowanie praworządności, niezależnie od dominujących interesów politycznych. Gdy prawo opiera się na uniwersalnych wartościach, takich jak poszanowanie osoby ludzkiej i ochrona wspólnego dobra, rządy prawa są silne, ludzie mają dostęp do wymiaru sprawiedliwości, a społeczeństwa pozostają bardziej stabilne i zamożne. I odwrotnie, bez pokoju i sprawiedliwości żadne z powyższych wyzwań nie może zostać rozwiązane.
W przesłaniu do Międzynarodowej Organizacji Prawa Rozwoju Papież podziękował jej za promowanie sprawiedliwości klimatycznej. Podkreślił, że zmiana klimatu jest kwestią sprawiedliwości międzypokoleniowej. Wskazał też na potrzebę walki z korupcją. Niszczy ona bowiem fundamenty samego społeczeństwa. "Na tym polu szczególnie ważna pozostaje edukacja. Zasiewane we wczesnej młodości ziarna uczciwości tworzą społeczeństwo, w którym korupcja nie może się zakorzenić" – napisał Papież.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.