Franciszek: sieć nie ma usidlać, lecz wspierać komunię wolnych ludzi

Papież w przesłaniu na 13. Festiwal Nauki Społecznej Kościoła w Weronie.

Sieci społecznościowe nie mają usidlać, lecz wyzwalać, pielęgnować komunię wolnych ludzi - wskazuje Papież w przesłaniu na 13. Festiwal Nauki Społecznej Kościoła w Weronie. Ojciec Święty odnosi się w nim do tematu tej dorocznej inicjatywy Kościoła katolickiego we Włoszech. Brzmi on #socially@free – społecznie wolni.

Franciszek zauważa, że sam Kościół jest swoistą siecią, utkaną przez komunię eucharystyczną, w której zjednoczenie nie opiera się na „polubieniu”, lecz na prawdzie, na „Amen”, które wypowiadamy, przyjmując Ciało Chrystusa, a wraz z Nim również innych ludzi. W porównaniu do frenetyczności informacji, która z kolei prowokuje zachłanność w relacji, takie „Amen” jawi się jako prowokacja i zachęta do wyjścia poza kulturowe spłaszczenie, aby nadać pełnię językowi, z szacunkiem dla każdego człowieka. Papież podkreślił, że komunikacja osiąga swą pełnię w całkowitym oddaniu się drugiej osobie. W tej relacji wzajemności rozwija się sieć wolności - napisał Ojciec Święty.

Zachęcił on uczestników Festiwalu Nauki Społecznej Kościoła do refleksji nad ewangelicznym rozmnożeniem chleba. Ukazany w tej scenie Jezus okazuje troskę o całego człowieka. Nade wszystko jednak naucza. Pierwszym pokarmem jest prawda, którą On przekazują. I ludzie zadają sobie wiele trudu, aby Go słuchać. Podróżują za Nim wiele kilometrów, choć to co mówi jest trudne i wymagające. A jednak słuchają Go, ponieważ ma autorytet. Jego komunikacja jest prawdziwa, bo jest inspirowana miłością.

Podczas trwającego do dziś w Weronie Festiwalu Nauki Społecznej Kościoła bp Domenico Pompili powiadomił o planowanej wizycie Ojca Świętego do tego miasta. Ma się ona odbyć 18 maja. W programie przewidziano udział Papieża w pacyfistycznym wydarzeniu „Arena Pokoju”, wizytę w więzieniu oraz Mszę na stadionie Bentegodi dla ogółu wiernych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg