Doświadczenie przynajmniej pięciu lat pracy w Kurii Rzymskiej, wymagane od kandydata na papieża to jeden z postulatów zgłoszonych przez emerytowanego przewodniczącego Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, 92-letniego kard. Waltera Brandmüllera. Na łamach blogu Settimo Cielo prowadzonego przez doświadczonego watykanistę Sandro Magistra ukazał się jego artykuł: „Wybór papieża w napięciu między centrum a peryferiami. Pewna propozycja”.
Przybyli oni do Rzymu wraz z katolikami w ramach inicjatywy „Razem lepiej”.
„Widzimy teraz tego konsekwencje w nieskoordynowanym zachowaniu w Unii Europejskiej”
Papież otrzymał już nieoficjalne, ustne zaproszenie. W organizacji wizyty chce pomóc Korea Południowa.
W Zaduszki Papież uda się do parku Monte Mario w Rzymie, gdzie znajduje się francuski cmentarz wojskowy. O godz. 11. odprawi tam Mszę we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.
Wczoraj w Domu św. Marty Papież spotkał się z grupą osób, które przeżyły doświadczenie więzienia. Franciszek wyraził nadzieję, że ich odrodzenie będzie „zaraźliwe”, a także „wyzwalające”, a przede wszystkim pomoże innym przejść tę samą drogę.
Pierwsza w Rosji świątynia katolicka pod wezwaniem Św. Jana Pawła II konsekrowana została w niedzielę w Togliatti, mieście leżącym około 1000 km od Moskwy. W uroczystości wziął udział ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież nawiązał do fragmentu dzisiejszej Ewangelii, opowiadającego o przywróceniu wzroku przez Jezusa niewidomemu żebrakowi o imieniu Bartymeusz (por. Mk 10, 46-52). Po modlitwie Papież wyraził bliskość z tysiącami migrantów, uchodźców oraz innych osób potrzebujących ochrony w Libii.
Papież ponownie przestrzegł przed przenikaniem ducha światowości do zgromadzeń zakonnych. Tym razem okazją ku temu była wizyta u sióstr salezjanek, które zgromadziły się w Rzymie na kapitule generalnej. Franciszek zaznaczył, że światowość w zakonach jest gorsza od spektakularnych grzechów, bo wnika w sposób niepostrzeżony i sprawia, że kobiety, który wyrzekły się małżeństwa, rodziny i dzieci, zamiast być osobami poświęconymi Bogu stają się „jędzami” albo dobrze wychowanymi starymi pannami.
Papież Franciszek przyjął dziś w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego członków fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice, którzy spotkali się w Rzymie na corocznej międzynarodowej konferencji. Celem założonej przed 28 laty przez Jana Pawła II instytucji jest popularyzowanie nauczania społecznego Kościoła.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret wdrażający motu proprio Papieża Franciszka „Magnum principium” z 2017 r. Dekret „Postquam Summus Pontifex” odnosi się do odpowiednich kompetencji biskupów i konferencji episkopatów w zakresie tłumaczenia tekstów liturgicznych.
Dzisiaj zakończyło się dwudniowe VII sympozjum historyczne pt.: „Pokuta i penitencjaria pomiędzy rewolucjami i okresami odnowy (1789-1903)”. Uczestniczący w nim o. Robert Leżohupski, franciszkanin, urzędnik Penitencjarii Apostolskiej zwraca uwagę, że okres ten w historii naznaczony był bólem, problemami, błędami oraz tarciami i właśnie wtedy lekarstwem była szczególnie pokuta, pojednanie oraz życie według łaski.
Papież Franciszek zapowiedział w piątek, że w pierwszym tygodniu grudnia uda się do Grecji i na Cypr. Na przyszły rok planuje zaś wizyty w Europie i w Afryce oraz pierwszą podróż do Oceanii. Papież ujawnił te plany w wywiadzie dla argentyńskiej agencji Telam.
Powstaje watykańska fundacja Fratelli Tutti, zainspirowana encykliką Papieża Franciszka. Jej celem ma być kształcenie młodych ludzi i budowanie sieci projektów z pogranicza ochrony środowiska, polityki, ekonomii i biznesu. „Chcemy pomóc w stworzeniu wspólnej wizji świata dla przyszłych pokoleń. Bez niej nie uda się uratować naszej planety” – powiedział kard. Mauro Gambetti.
Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II przy jego grobie w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej biskupi polscy, przebywający w Rzymie z wizytą ad limina, koncelebrowali Mszę, podczas której homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. W południe w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej kwiaty w tym miejscu złożyli: Arkady Rzegocki, szef służby zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański.
Papież Franciszek napisał list do Bartłomieja I z okazji 30. rocznicy jego wyboru na patriarchę ekumenicznego. Ojciec Święty podziękował arcybiskupowi Konstantynopola za wieloletnią przyjaźń i zapewnił o swoim dalszym wsparciu w dziele kroczenia drogą dialogu i ochrony stworzenia.
Wystartowały „Studia Janopawłowe” na rzymskim Angelicum. Unikalny program, wybitni wykładowcy i wystawa wyjątkowych fotografii Karola Wojtyły.
Kościół katolicki na całym świecie wspomina dziś w liturgii św. Jana Pawła II.
Dzisiaj o godz. 9.30 trzecia grupa polskich biskupów uczestnicząca w wizycie ad limina została przyjęta przez Papież Franciszka. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele metropolii: częstochowskiej, gnieźnieńskiej, łódzkiej oraz warszawskiej, a także Ordynariatu Polowego i wszystkich eparchii obrządku greckokatolickiego.
Za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej i Nuncjatury Apostolskiej do Foyer Nazaret na obrzeżach stolicy Kongo, Brazzaville, dotarły leki ofiarowane przez Franciszka na leczenie niedokrwistości sierpowatokrwinkowej wśród wychowanków. „Ten gest pokazuje, że tytuł jego ostatniej encykliki jest programem działania” – napisała s. Elise Vouakouanitou w liście podpisanym przez wszystkie dzieci w ośrodku.