Papieska intencja modlitewna na lipiec 2021 r.
W obecnej sytuacji gospodarczej wielkim wyzwaniem jest tworzenie miejsc pracy, których w wyniku pandemii w wielu miejscach zabrakło. Papież Franciszek mówił o tym do argentyńskich przedsiębiorców, którzy uczestniczą w forum zatytułowanym „W kierunku bardziej humanitarnego kapitalizmu”.
Nie wolno nam nigdy zapomnieć czasu i sposobu, w jaki Bóg wkroczył w nasze życie – mówił Papież do pielgrzymów przybyłych na audiencję środową. Zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi odbyła się ona na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego. Kolejny tydzień z rzędu Franciszek komentował List do Galatów.
Ojciec Święty zachęca chrześcijan, by byli architektami dialogu i przyjaźni. Mówi o tym w intencji modlitewnej na lipiec, która poświęcona jest tematowi przyjaźni społecznej. „Wyciągajmy do drugich rękę, oby nie było miejsca na wrogość i wojnę” – podkreśla Franciszek.
Katolicki Episkopat Kanady zapowiedział, że w dniach 17-20 grudnia 2021 r. planowana jest wizyta delegacji rdzennej ludności tego kraju, która ma się spotkać z Ojcem Świętym.
Nie wolno nam nigdy zapomnieć czasu i sposobu, w jaki Bóg wkroczył w nasze życie – mówił Papież do pielgrzymów przybyłych na audiencję środową. Zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi odbyła się ona na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego. Kolejny tydzień z rzędu Franciszek komentował List do Galatów.
Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty podziękował swemu kierowcy, przechodzącemu na emeryturę.
Dla Benedykta XVI kapłaństwo jest najważniejsze. Jest szczęśliwy z tego, że jest kapłanem – powiedział jego osobisty sekretarz podczas inauguracji wystawy otwartej nieopodal Watykanu z okazji przypadającej dziś 70-tej rocznicy święceń Papieża Seniora.
W pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański Papież przypomniał, że w przyszły czwartek, 1 lipca, przypada 160. rocznica pierwszego wydania L’Osservatore Romano. Żartując, Franciszek przyznał, że sam nazywa go „organem partii”. Dziękując redaktorom watykańskiego dziennika za ich pracę, życzył im, by kontynuowali ją z wiernością i kreatywnością.
Ojciec Święty zachęcił do czerpania ze świadectwa dwóch wielkich świadków Ewangelii i filarów Kościoła, jak nazwał świętych Piotra i Pawła, których uroczystość dziś przypada.
Papież Franciszek złożył we wtorek życzenia swemu emerytowanemu poprzednikowi Benedyktowi XVI, który obchodzi 70. rocznicę święceń kapłańskich. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie nazwał go "drogim ojcem i bratem".
„Nie przyzwyczajajmy się do wojny jako towarzysza codziennego życia ludzkości” - te słowa znajdują się w końcowym apelu Papieża, który został umieszczony w książce: „Pokój na ziemi. Braterstwo jest możliwe”.
Ojciec Święty wezwał do nadania nowego impulsu drodze ekumenicznej. Apelował: „przełammy uprzedzenia, przezwyciężmy rywalizację”, podkreślając przy tym, że bardziej zdecydowane budowanie pełnej jedności chrześcijan mogłoby być jednym z pozytywnych owoców kryzysu wywołanego pandemią.
Papież przyjął na audiencji amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Johna Blinkena. Jak zapewnia krótki komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze.
Dzięki łasce sakramentu małżonkowie mogą się doskonalić w miłości – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem komentuje świadectwo afrykańskiego małżeństwa, które dzieli się swoimi doświadczeniami w przezwyciężaniu rodzinnych kryzysów i nieporozumień.
Przed 70 laty, 29 czerwca 1951, przyjęli święcenia kapłańskie dwaj bracia Ratzingerowie: Joseph, późniejszy papież Benedykt XVI i jego starszy brat Georg (1924-2020), przez wiele lat kapelmistrz katedry i dyrygent chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” w Ratyzbonie. Jak zanotował papież-senior w swoich pamiętnikach „Moje życie”, ten słoneczny, letni dzień był dla niego „szczytowym dniem życia”. W katedrze Matki Bożej we Fryzyndze święceń udzielił im sędziwy arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Michael von Faulhaber. Mszę prymicyjną odprawił 8. lipca w Traunstein, gdzie mieszkali jego rodzice.
Najpoważniejszą chorobą w życiu nie jest rak, gruźlica czy obecna pandemia, ale brak miłości, niezdolność do kochania – mówił Ojciec Święty.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego został przyjęty przez papieża.
Ukazała się kolejna biografia Papieża - Seniora
Tegoroczny Rajd Papieski był połączony z obchodami Roku św. Józefa.