Drugi dzień wizyty Franciszka w Turcji - sobota 29 listopada - rozpoczął się od podróży papieża do Stambułu.
O roli dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza w obecnie przeżywanym okresie kryzysów na świecie mówił papież Franciszek odwiedzając przewodniczącego Komitetu ds. Religijnych (Diyanet) w Ankarze.
O znaczeniu Turcji, stanowiącej naturalny pomost między dwoma kontynentami oraz różnymi kulturami mówił Ojciec Święty podczas uroczystości powitalnej w pałacu prezydenckim w Ankarze.
Papież Franciszek jest już w Ankarze. Rozpoczął w ten sposób wizytę w Turcji.
Papież Franciszek rozpoczął w południe swą wizytę w Turcji. Na lotnisku Esenboğa pod Ankarą powitali go: nuncjusz apostolski abp Antonio Lucibello, przedstawiciele rządu i władz lokalnych.
Między islamem i chrześcijaństwem nie może być dialogu międzyreligijnego, w tym sensie jak to rozumie Watykan – oświadczył wielki mufti Turcji w przededniu przybycia do tego kraju Papieża Franciszka.
„Daty jeszcze nie znamy, ale jestem pewny, że nadejdzie dzień, kiedy wspólnie oddamy chwałę Bogu, spożywając ten sam Chleb i pijąc z tego samego kielicha. Wiara w odzyskanie pełnej jedności jest jak najbardziej realna”. Przed papieską wizytą w Turcji mówi o tym, w wywiadzie dla włoskiego tygodnika Famiglia Cristiana prawosławny patriarcha Bartłomiej I.
Wielki mufti Stambułu Mustafa Çağrıcı, który w 2006 r. oprowadzał Benedykta XVI po Błękitnym Meczcie w Stambule, ujawnił, że to papież zaproponował, by obaj zwrócili się w stronę Mekki i pomodlili się. Obecnie przywiązuje on wielkie znaczenie do rozpoczynającej się jutro wizyty w Turcji Franciszka, która - według niego - ma znaczenie symboliczne, gdyż papież jest przyjmowany w kraju islamskim.
„Mała trzódka” Kościoła katolickiego w Stambule „z radosnym i wdzięcznym sercem” oczekuje na przybycie papieża Franciszka. Zapewnia o tym przesłanie wikariatu apostolskiego tego miasta, w którym chrześcijaństwo ma niemal dwutysiącletnią tradycję. Ojciec Święty jutro uda się z trzydniową wizytą do Turcji.
„Turcja winna wykorzystać wizytę Papieża, by niedwuznacznie potępić Państwo Islamskie” – czytamy w dzienniku Hürriyet.