Benedykt XVI mianował 24 kardynałów

Nazwiska 24 nowych kardynałów ogłosił Benedykt XVI na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Zapowiedział, że w dniu 21 listopada odbędzie się w trzeci konsystorz obecnego pontyfikatu, podczas którego nominaci odbiorą insygnia kardynalskie. Jednym z nich jest Polak abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Abp Malcolm Ranjith Patabendige Don z Sri Lanki, arcybiskup Kolombo. Urodził się 15 listopada 1947 w mieście Polgahawela koło prowincji Kurunegala w środkowej części Sri Lanki. Kształcił się na wyspie, m.in. w seminarium duchownym w Kandy, a także na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie i tam – w bazylice św. Piotra – przyjął 29 czerwca 1975 święcenia kapłańskie z rąk Pawła VI. Kontynuował następnie studia w Wiecznym Mieście i w Jerozolimie, wieńcząc je w 1978 doktoratem z biblistyki. Po powrocie do kraju pracował duszpastersko w swych stronach rodzinnych, m.in. w ubogich rejonach rybackich, co uwrażliwiło go na problemy społeczne. Założył np. „Seth Sarana” – ośrodek pomocy dla biednych w archidiecezji Kolombo. W 1983 został dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych Sri Lanki, których działalność bardzo ożywił, zwłaszcza Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. 17 czerwca 1991 Jan Paweł II mianował ks. Patabendige biskupem pomocniczym Kolombo (sakrę nowy biskup przyjął 31 sierpnia tegoż roku). W łonie episkopatu swego kraju pełnił różne stanowiska, m.in. zajmował się duszpasterstwem świeckich, przygotowywał też wizytę Ojca Świętego w swym kraju w styczniu 1995. W 1995 został sekretarzem generalnym Konferencji Biskupów Katolickich Sri Lanki. Gdy 2 listopada tegoż roku papież utworzył nową diecezję Ratnapura, pierwszym jej zwierzchnikiem został właśnie bp Patabendige. Spotkało się to z powszechną aprobatą w całym kraju, a do hierarchy napłynęły życzenia od zwierzchników wszystkich religii, obecnych na wyspie. Na stanowisku tym zastała go papieska nominacja z 1 października 2001 na podsekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczącego Najwyższej Rady Papieskich Dzieł Misyjnych – był pierwszym Lankijczykiem, obdarzonym tak wysokim stanowiskiem w Kurii Rzymskiej. 29 kwietnia 2004 Ojciec Święty mianował go nuncjuszem apostolskim, również jako pierwszego syna Sri Lanki, w Indonezji i Timorze Wschodnim, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. 10 grudnia 2005 Benedykt XVI ponownie ściągnął hierarchę do Rzymu, tym razem na sekretarza Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dał się tam poznać m.in. jako obrońca dawnego obrządku rzymskiego i przeciwnik komunii św. na rękę i na stojąco. A 16 czerwca 2009 papież powołał go na arcybiskupa stolicy Sri Lanki – Kolombo. Arcybiskup biegle włada 10 językami, łącznie z łaciną, greką i hebrajskim.

Abp Raymundo Damasceno Assis z Brazylii, arcybiskup Aparecidy. Urodził się 15 lutego 1937 roku w Capela Nova w stanie Minas Gerais w Brazylii. W 1955 roku wstąpił do niższego seminarium duchownego w Mariana, gdzie studiował również filozofię. Studia teologiczne kontynuował we Włoszech i Niemczech. 19 marca 1968 roku otrzymał święcenia kapłańskie w Conselheiro Lafaiete. Jako kapłan był m.in. koordynatorem katechezy oraz proboszczem a następnie kanclerzem kurii biskupiej archidiecezji Brasilia i rektorem tamtejszego wyższego seminarium duchownego. 18 czerwca 1986 został Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Brasilii i wikariuszem generalnym stołecznej archidiecezji. W latach 1995-2003 był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Brazylii. 28 stycznia 2004 roku Ojciec Święty mianował go arcybiskupem Aparecidy. W latach 1995-2003 był sekretarzem generalnym episkopatu Brazylii. Od 2007 r. jest przewodniczącym CELAM – Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg