Benedykt XVI mianował 24 kardynałów

Nazwiska 24 nowych kardynałów ogłosił Benedykt XVI na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Zapowiedział, że w dniu 21 listopada odbędzie się w trzeci konsystorz obecnego pontyfikatu, podczas którego nominaci odbiorą insygnia kardynalskie. Jednym z nich jest Polak abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Publikujemy biogramy nowo mianowanych kardynałów.

Pracownicy Kurii Rzymskiej:

Abp Angelo Amato z Włoch, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Urodził się 8 czerwca 1938 r. w mieście Molfetta na południu Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął w Zgromadzeniu Salezjańskim 22 grudnia 1967. 19 grudnia 2002 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary (a więc najbliższym współpracownikiem ówczesnego prefekta kard. Josepha Ratzingera do chwili jego wyboru na papieża) i jednocześnie biskupem tytularnym. Papież udzielił mu również osobiście sakry 6 stycznia następnego roku. Jako sekretarz głównej kongregacji watykańskiej uchodził za jednego z autorów deklaracji „Dominus Iesus” o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła z 2000 roku.

Abp Mauro Piacenza z Włoch, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Urodził się 15 września 1944 r. w Genui. Tam też przyjął święcenia kapłańskie 21 grudnia 1969 r. Jest specjalistą w zakresie prawa kanonicznego. Jako kapłan pracował w swej rodzimej archidiecezji, m.in. jako spowiednik w Wyższym Arcybiskupim Seminarium Duchownym i kapelan uniwersytecki, wykładał prawo kanoniczne na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch. Był też sędzią w sądach kościelnych różnych szczebli, rzecznikiem prasowym archidiecezji. Od 1986 r. był kanonikiem katedry metropolitalnej w Genui. W 1990 r. rozpoczął pracę w Kongregacji ds. Duchowieństwa, w której od 25 listopada 1997 r. był szefem biura, a od 11 marca 2000 r. – podsekretarzem. 13 października 2003 r. Jan Paweł II mianował go przewodniczącym Papieskiej Komisji Dóbr Kulturalnych Kościoła i biskupem tytularnym Victoriany. Sakrę nowy biskup przyjął 15 listopada tegoż roku z rąk ówczesnego arcybiskupa Genui kard. Tarcisio Bertonego. 28 sierpnia 2004 r. papież powołał go na stanowisko przewodniczącego Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, skąd 7 maja 2007 r. Benedykt XVI przeniósł go znów do Kongregacji ds. Duchowieństwa, tym razem na stanowisko sekretarza, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. Od 7 października br. jest prefektem tego urzędu.

Abp Gianfranco Ravasi z Włoch, biblista, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury oraz Papieskich Komisji: ds. Dóbr Kulturalnych Kościoła i ds. Archeologii Sakralnej. Urodził się 18 października 1942 w Merate w Lombardii na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1966, po czym kontynuował studia teologiczne i biblijne w Rzymie, Mediolanie i w innych ośrodkach. Jest wybitnym biblistą, znawcą języka hebrajskiego. Był prefektem Biblioteki-Pinakoteki Ambrozjańskiej w Mediolanie i wykładał teologię biblijną na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch w tym mieście. Od 1995 jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. Benedykt XVI powierzył mu przygotowanie rozważań Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek 2007. 3 września tegoż roku mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady Kultury oraz Papieskich Komisji: ds. Dóbr Kulturalnych Kościoła i ds. Archeologii Sakralnej. Sam też udzielił mu sakry 29 tegoż miesiąca. G. Ravasi jest znanym we Włoszech popularyzatorem Pisma Świętego. Wypowiada się na te tematy w radiu, telewizji i prasie. Od lat osiemdziesiątych wydał wiele książek na temat Biblii, w tym komentarze do większości ksiąg biblijnych. Prawie 20 takich prac ukazało się po polsku, a od 2007 jego artykuły biblijne zamieszcza co tydzień poznański „Przewodnik Katolicki”.

Abp Fortunato Baldelli z Włoch, wielki penitencjarz apostolski. Urodził się 6 sierpnia 1935 r. we włoskim miasteczku Valfabrica koło Perugii w Umbrii. Święcenia kapłańskie przyjął 18 marca 1961 r. Jest doktorem prawa kanonicznego. W 1966 podjął pracę w dyplomacji watykańskiej, na placówkach na Kubie i w Egipcie. Następnie pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu – w Radzie ds. Publicznych Kościoła i jako specjalny wysłannik – stały obserwator Stolicy Apostolskiej w Radzie Europy w Strasburgu. 12 lutego 1983 Jan Paweł II mianował go delegatem apostolskim w Angoli, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa (sakrę nowy hierarcha przyjął 23 kwietnia 1983). 4 maja 1985 doszło do tego stanowisko pronuncjusza na Wyspach św. Tomasza i Książęcej. Następnie był nuncjuszem kolejno w Dominikanie (1991-94), Peru (1994-99) i we Francji (1999-2009). 2 czerwca 2009 Benedykt XVI powołał go na wielkiego penitencjarz apostolskiego.

Abp Velasio De Paolis CS z Włoch, przewodniczący Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, delegat papieski dla zgromadzenia Legionistów Chrystusa. Urodził się 19 września 1935 w Sonnino koło Rzymu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 marca 1961 w Zgromadzeniu Misjonarzy św. Karola (skalabrynianów; CS). Ukończył cztery uniwersytety rzymskie, w tym dwa papieskie, jest specjalistą w zakresie prawa kanonicznego i teologii moralnej. W latach 1965-74 pełnił różne stanowiska w swym zgromadzeniu zakonnym, ostatnio jako jego prokurator generalny. Od 1971 pracował na uczelniach papieskich, m.in. od 1998 jest dziekanem wydziału prawa kanonicznego „Urbanianum”. 30 grudnia 2003 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Trybunału Sygnatury Apostolskiej i biskupem tytularnym Thelepte. Sakrę biskup-nominat przyjął 21 lutego 2004 r. 12 kwietnia 2008 Benedykt XVI powołał go na przewodniczącego Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, a 9 lipca 2010 mianował go swym delegatem ds. Legionu Chrystusa z bardzo szerokim zakresem władzy wobec zgromadzenia. Kardynał-nominat jest autorem licznych książek, artykułów i innych opracowań, przede wszystkim dotyczących prawa kanonicznego oraz bierze czynny udział w życiu naukowym z tej dziedziny we Włoszech i za granicą. Jednocześnie jest bardzo aktywny na płaszczyźnie życia duchowego, prowadził kursy z tego zakresu.

Abp Raymond Leo Burke z USA, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Urodził się 30 czerwca 1948 w Richland Center w stanie Wisconsin (USA). Ukończył m.in. Uniwersytet Katolicki Ameryki w Waszyngtonie i uczelnie papieskie w Rzymie. Święcenia przyjął 29 czerwca 1975 w bazylice św. Piotra w Rzymie jako kapłan diecezji La Crosse. Do 1989 pełnił następnie różne funkcje w swej diecezji z przerwą na lata 1980-84, gdy doktoryzował się z prawa kanonicznego w Rzymie. W latach 1989-94 był obrońcą węzła małżeńskiego w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej w Watykanie. 10 grudnia 1994 Jan Paweł II mianował go biskupem La Crosse i osobiście konsekrował go 6 stycznia następnego roku. 2 grudnia 2003 Ojciec Święty przeniósł amerykańskiego hierarchę na stanowisko arcybiskupa Saint Louis, skąd 27 czerwca 2008 Benedykt XVI odwołał go do Rzymu, powierzając mu urząd prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej – najwyższej sądowniczej władzy odwoławczej w Kościele katolickim. Jest on pierwszym nie-Europejczykiem, który objął to stanowisko. 7 października tegoż roku abp Burke stanął również na czele Komisji dla Adwokatów Kurii Rzymskiej.
 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama