Nazwiska 24 nowych kardynałów ogłosił Benedykt XVI na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Zapowiedział, że w dniu 21 listopada odbędzie się w trzeci konsystorz obecnego pontyfikatu, podczas którego nominaci odbiorą insygnia kardynalskie. Jednym z nich jest Polak abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Abp Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy z Demokratycznej Republiki Konga. Urodził się 7 październia 1939 w Mongobele (prowincja Bandundu w środkowo-zachodniej części dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga). Pochodzi z jednej z królewskich rodzin w Basakata, a jego nazwisko “Monsengwo”, znaczy „wnuk tradycyjnego wodza”. W 1951 jako 12-latek wstąpił do niższego seminarium duchownego w Bokoro w diecezji Inongo, z którą był związany do 1957. Przeszedł wówczas do wyższego seminarium w Kabwe, w którym studiował filozofię, po czym w 1960 wyjechał na studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie. Tam też przyjął 21 grudnia 1963 święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego prefekta Kongregacji Rozkrzewiania Wiary, ormiańskiego patriarchy kard. Petrosa Agagianiana. Inteligencja i duże zdolności czarnoskórego kapłana sprawiły, że przebywał on w Rzymie do 1970, studiując na Papieskim Instytucie Biblijnym, gdzie jako pierwszy Afrykanin uzyskał doktorat z biblistyki. Po powrocie do kraju przez kilka lat pracował duszpastersko i jako wykładowca na Wydziale Teologicznym i w wyższym seminarium duchownym im. Jana XXIII w Kinszasie. 13 lutego 1980 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji Inongo i osobiście udzielił mu sakry 4 maja tegoż roku w czasie swej pierwszej podróży do DRKonga (wówczas Zairu). 7 kwietnia 1981 papież przeniósł go na podobne stanowisko w archidiecezji Kisangani, a 1 września 1988 powierzył mu kierowanie tą jednostką kościelną. 6 grudnia 2007 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Kinszasy – stolicy kraju. W latach 1984-92 był i od 2004 ponownie jest przewodniczącym episkopatu swego kraju. Ponadto w latach 1997-2003 abp Monsengwo był przewodniczącym Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM), a w latach 2007-10 był współprzewodniczącym Pax Christi International – międzynarodowej katolickiej organizacji pokojowej.
Abp Medardo Joseph Mazombwe z Zambii, emerytowany metropolita Lusaki. Urodził się 24 września 1931 w miejscowości Chundamira na terenie diecezji Chipata na wschodzie kraju. Święcenia kapłańskie przyjął 4 września 1960 r., po czym pracował w swej diecezji i uzupełniał wiedzę za granicą, m.in. w Rzymie. Po powrocie do kraju pełnił różne stanowiska w miejscowym Kościele. 11 listopada 1970 Paweł VI mianował go biskupem jego rodzinnej diecezji Chipata – sakrę nowy hierarcha przyjął 7 lutego następnego roku z rąk ówczesnego arcybiskupa Lusaki Emmanuela Milingo, dziś zawieszonego w czynnościach kapłańskich i de facto stojącego poza Kościołem. 30 listopada 1996 Jan Paweł II powołał 65-letniego wówczas bp. Mazombwe na nowego arcybiskupa Lusaki – na stanowisku tym pozostawał prawie 10 lat – do 28 października 2006, gdy miał 75 lat. Obecna nominacja arcybiskupa-seniora na kardynała przypada w roku 50-lecia jego kapłaństwa i w 40. rocznicę nominacji biskupiej.
Zaprezentowano orędzie na LIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Papież apeluje o zniesienie ograniczeń, które doprowadziły Syryjczyków do ubóstwa.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.