Papież odwiedził muzeum Hagia Sophia. Była to największa świątynia chrześcijańska dawnego Konstantynopola.
Po upadku miasta w 1453 r. została zamieniona na meczet. Twórca współczesnej Turcji, Kemal Atatürk, w 1934 r. uczynił z niej muzeum.
Po Hagia Sophia oprowadził Papieża dyrektor muzeum. Benedykt XVI z zainteresowaniem słuchał dziejów świątyni i zadawał pytania. Podziwiając piękną, ale zniszczoną przez nałożony przez muzułmanów tynk mozaikę Maryi, Papież w geście podziwu złożył ręce jak do modlitwy. Gest ten wychwycili tureccy obserwatorzy, którzy podkreślali, iż miała to być wyłącznie wizyta turystyczna. Na zakończenie Papież wpisał się do Złotej Księgi. W darze otrzymał amforę z reprodukcją maryjnej mozaiki z Hagia Sophia.
Wizyta Papieża w tym miejscu budzi wielkie zainteresowanie obserwatorów ponieważ przed wizytą wyznawcy islamu podnosili głos, że Watykan chce przemienić muzeum znowu na katolicką bazylikę. Prawo tureckie zakazuje w tym miejscu jakiejkolwiek modlitwy. Podczas odwiedzin tego miejsca w 1967 r. Paweł VI uklęknął na chwilę modlitwy – wzbudziło to oburzenie opinii tureckiej, chociaż Papież uzyskał na to specjalne pozwolenie tureckich władz. Natomiast w 1979 r. Jan Paweł II zwiedzał Hagię Sophię trzymając w dłoni różaniec. Nie mówił nic, tylko w milczeniu się modlił.
Zanim Benedykt XVI przybył do muzeum pod Hagia Sophia odbyła się antypapieska manifestacja. Kilkudziesięciu tureckich nacjonalistów wykrzykiwało „Allach jest wielki”, a „Aya Sofya jest turecka!”. Podkreśla się, że manifestantów było mniej, niż zainteresowanych ich protestem dziennikarzy.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.