W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła po raz pierwszy obchodzimy w Polsce Dzień Papieski w łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.
Z tej okazji w kościołach w naszej Ojczyźnie w sposób szczególny będziemy modlić się w intencji Papieża. Odprawiane będą Msze św. dziękczynne za Ojca Świętego i w intencji jego dalszej posługi.
O obchodach Dnia Papieskiego Benedykta XVI zadecydowali polscy biskupi we wrześniu ubiegłego roku. W Warszawie Msze św. dziękczynne za pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski odprawią: w archikatedrze św. Jana - Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp (godz. 11.00), w bazylice Świętego Krzyża (godz. 16.30) nuncjusz apostolski ks. abp Józef Kowalczyk.
29 czerwca - uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, tradycyjnie w Kościele powszechnym jest dniem szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na papieską działalność charytatywną, zwane świętopietrzem.
Od kilku lat w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski Jana Pawła II - w niedzielę poprzedzającą 16 października, w kolejne rocznice wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jego ogólnopolskie obchody tradycyjnie organizuje Fundacja Nowego Tysiąclecia, która tego dnia zbiera pieniądze na stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży. Zbiega się z nim państwowy dzień Papieski, ustanowiony przez Sejm na16 października każdego roku.
Na Dzień Papieski w łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI nie bez przyczyny biskupi wybrali termin 29 czerwca - uroczystość świętych Piotra i Pawła. Tradycyjnie w Kościele powszechnym jest to dzień szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na działalność charytatywną papieża, zwane świętopietrzem. "W Polsce świętopietrze zbierają księża proboszczowie w parafiach, przekazują je do kurii diecezjalnych, a biskupi do nuncjatury apostolskiej, skąd pieniądze wysyłane są do Watykanu" - powiedział KAI ks. Witold Adamczewski z nuncjatury apostolskiej w Warszawie.
Można też wspierać działalność charytatywną Stolicy Apostolskiej wpłacając w dowolnym terminie pieniądze na poczcie na rachunek bieżący Stolicy Apostolskiej bądź dokonać przelewu na jej konto w Unicredit Banca. Nowością jest możliwość przelewu z karty kredytowej w internecie, pod adresem www.vatican.va. W każdej chwili można też wysłać datek w postaci czeku, wystawionego na «Jego Świątobliwość Papieża Benedykta XVI, 00120 Citta' del Vaticano".
Świętopietrze wprowadzili po raz pierwszy u siebie w VIII wieku nawróceni Anglicy pod nazwą "Denarius Sancti Petri".
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.
Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta.