Międzynarodowa Komisja Teologiczna powstała w Watykanie krótko po Soborze, by pozwolić Stolicy Apostolskiej korzystać z refleksji teologów pochodzących z różnych stron świata. Przypomniał o tym Papież, spotykając się z członkami tej Komisji.
Podkreślił, że ich misją jest służba Kościołowi, a to wymaga nie tylko kompetencji intelektualnych, ale też dyspozycji duchowych, z których szczególne znaczenie ma słuchanie z wiarą.
„Teolog to przede wszystkim wierzący, który słucha Słowa Boga żywego, przyjmując je sercem i umysłem – powiedział Ojciec Święty. – Jednak teolog musi się także wsłuchiwać w to, co «mówi Duch do Kościołów» (Ap 2, 7) poprzez różne przejawy wiary, jaką żyje lud Boży. Przypomniał o tym niedawno dokument waszej Komisji na temat zmysłu wiary w życiu Kościoła. Razem bowiem z całym ludem chrześcijańskim teolog otwiera oczy i uszy na «znaki czasu». Jest wezwany, by wysłuchiwać, rozważać oraz interpretować różne formy wypowiedzi naszych czasów w świetle Słowa Bożego – bo to Słowo Boże jest tym, które osądza. W ten sposób prawda objawiona będzie mogła być coraz dokładniej pojmowana, lepiej rozumiana i właściwiej przedstawiana”.
Franciszek zwrócił też uwagę na znaczenie obecności w Międzynarodowej Komisji Teologicznej kobiet. Zachęca to do rozważenia roli, jaką mogą one pełnić w teologii ze swym „geniuszem kobiecym”. Ponadto Ojciec Święty wskazał na międzynarodowy charakter tego zespołu, odzwierciedlający katolickość Kościoła.
„Różnorodność punktów widzenia winna ubogacać katolickość, nie szkodząc jedności – zaznaczył Papież. – Jedność teologów katolickich rodzi się z ich wspólnego odniesienia do jednej jedynej wiary w Chrystusa, a ożywia ją różnorodność darów Ducha Świętego. Wychodząc od tego fundamentu i w zdrowym pluralizmie różne podejścia teologiczne, jakie rozwinęły się w odmiennych kontekstach kulturowych i przy użyciu różnorodnych metod, nie mogą się wzajemnie ignorować, ale powinny w dialogu teologicznym ubogacać się i korygować nawzajem. Praca waszej komisji może być świadectwem takiego wzrostu, a również świadectwem Ducha Świętego, bo to On rozsiewa tę charyzmatyczną różnorodność w Kościele, różne punkty widzenia, i to On doprowadzi do jedności. On zawsze odgrywa główną rolę”.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.