Do przezwyciężenia w Iraku ducha nietolerancji i mentalnego zamknięcia w dziedzinie wiary religijnej wezwał abp Louis Raphael Sako.
Tomasz Gołąb /Foto Gość
Chaldejski patriarcha Babilonii Louis Raphaël I Sako
Chaldejski patriarcha wziął udział w zorganizowanej w Bagdadzie konferencji na temat dialogu międzyreligijnego. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji działających na rzecz pokoju i porozumienia różnych wspólnot religijnych w Iraku. Występując na tym forum zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego wyraził przekonanie, że religie mogą mieć kluczowe znaczenie dla przełamania impasu w polityce. Stąd potrzeba większego zaangażowania duchowych zwierzchników poszczególnych wspólnot oraz ich współpracy z różnymi środowiskami irackiego społeczeństwa.
Pierwszym krokiem w tym kierunku była wspomniana konferencja w Bagdadzie, zakończona wspólnym apelem o wyrzeczenie się przemocy i budowanie braterstwa w rozdartym przez wieloletni konflikt kraju. Drugim postulatem, jaki pojawił się na spotkaniu, była propozycja promowania tolerancji, szacunku i pluralizmu wśród młodzieży. Chodzi o wprowadzanie programów edukacyjnych na poziomie szkolnym i akademickim, które formowałyby młode pokolenie do życia obywatelskiego ponad istniejącymi podziałami religijnymi.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.
Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo.
Papież Leon XIV kieruje słowa, które poruszają sumienia i budzą nadzieję.
Władze rodzinnej miejscowości Leona XIV zamierzają kupić dom, w którym spędził dzieciństwo.
Impuls do realizacji projektu pochodził od Żandarmerii Watykańskiej.
Pokój? Jedność? Doktryna społeczna? AI? Co może być jej tematem?