Wśród 25 tys. narzeczonych, którzy jutro spotkają się z papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra w Rzymie będą również Polacy. Jak dowiedziała się KAI - za pośrednictwem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wyjechało 25 par, ale narzeczonych z Polski będzie zapewne więcej, bo mogli zgłaszać się bezpośrednio do Papieskiej Rady ds. Rodziny, która jest organizatorem spotkania w dzień św. Walentego.
Spotkanie na placu św. Piotra rozpocznie się w piątek 14 lutego o godz. 11.30 i będzie transmitowane przez telewizję. W programie przewidziano dialog papieża z narzeczonymi, w postaci pytań i odpowiedzi.
W spotkaniu tym wezmą udział pary, które już przeszły, lub są w trakcie kursu przygotowania do małżeństwa i w ciągu najbliższego roku planują zawrzeć sakramentalne małżeństwo. Większość par przybędzie z Włoch, ale na placu św. Piotra będą narzeczeni w sumie z 20 krajów świata.
Narzeczeni z Polski umówili się, że kwadrans po zakończeniu spotkania z papieżem Franciszkiem zbiorą się przy kościele Świętego Ducha w pobliżu Watykanu. Wtedy będzie można oszacować, ilu młodych Polaków przyjechało, by posłuchać przesłania Ojca Świętego do narzeczonych.
Ci, którzy już są w Rzymie, spotkają się też dziś wieczorem z ks. Przemysławem Drągiem, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. Jego zdaniem, w dzisiejszym świecie zwyczaj narzeczeństwa trochę się rozmył i zapomniano czym ono jest w istocie, dlatego duchowny cieszy się, że Papieska Rada ds. Rodziny zwraca uwagę na wartość narzeczeństwa, organizując spotkanie z Ojcem Świętym.
- Narzeczeństwo to czas wyjątkowy – podkreśla ks. Drąg, który jednocześnie przypomina, że według Kodeksu Prawa Kanonicznego okres przygotowania do małżeństwa to czas, kiedy narzeczeni starają się lepiej siebie poznać, rozmawiają o swoich planach, o tym, jak będą budować rodzinę, a także o swoich prawach i obowiązkach. Dzielą się też swoją historią życia, aby w całej prawdzie wejść w związek małżeński i na prawdzie go budować.
Pierwotnie spotkanie papieża Franciszka z narzeczonymi miało odbyć się w auli Pawła VI, ale ponieważ zgłoszeń był tak dużo, zdecydowano by je przenieść na plac św. Piotra.
Nie po raz pierwszy papież zwróci się do narzeczonych. Benedykt XVI spotkał się z nimi we wrześniu 2011 r. w Ankonie podczas krajowego kongresu eucharystycznego.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia promował spotkania narzeczonych, gdy był biskupem Terni. W tamtejszej katedrze znajdują się relikwie św. Walentego.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.