Wśród 25 tys. narzeczonych, którzy jutro spotkają się z papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra w Rzymie będą również Polacy. Jak dowiedziała się KAI - za pośrednictwem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wyjechało 25 par, ale narzeczonych z Polski będzie zapewne więcej, bo mogli zgłaszać się bezpośrednio do Papieskiej Rady ds. Rodziny, która jest organizatorem spotkania w dzień św. Walentego.
Spotkanie na placu św. Piotra rozpocznie się w piątek 14 lutego o godz. 11.30 i będzie transmitowane przez telewizję. W programie przewidziano dialog papieża z narzeczonymi, w postaci pytań i odpowiedzi.
W spotkaniu tym wezmą udział pary, które już przeszły, lub są w trakcie kursu przygotowania do małżeństwa i w ciągu najbliższego roku planują zawrzeć sakramentalne małżeństwo. Większość par przybędzie z Włoch, ale na placu św. Piotra będą narzeczeni w sumie z 20 krajów świata.
Narzeczeni z Polski umówili się, że kwadrans po zakończeniu spotkania z papieżem Franciszkiem zbiorą się przy kościele Świętego Ducha w pobliżu Watykanu. Wtedy będzie można oszacować, ilu młodych Polaków przyjechało, by posłuchać przesłania Ojca Świętego do narzeczonych.
Ci, którzy już są w Rzymie, spotkają się też dziś wieczorem z ks. Przemysławem Drągiem, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. Jego zdaniem, w dzisiejszym świecie zwyczaj narzeczeństwa trochę się rozmył i zapomniano czym ono jest w istocie, dlatego duchowny cieszy się, że Papieska Rada ds. Rodziny zwraca uwagę na wartość narzeczeństwa, organizując spotkanie z Ojcem Świętym.
- Narzeczeństwo to czas wyjątkowy – podkreśla ks. Drąg, który jednocześnie przypomina, że według Kodeksu Prawa Kanonicznego okres przygotowania do małżeństwa to czas, kiedy narzeczeni starają się lepiej siebie poznać, rozmawiają o swoich planach, o tym, jak będą budować rodzinę, a także o swoich prawach i obowiązkach. Dzielą się też swoją historią życia, aby w całej prawdzie wejść w związek małżeński i na prawdzie go budować.
Pierwotnie spotkanie papieża Franciszka z narzeczonymi miało odbyć się w auli Pawła VI, ale ponieważ zgłoszeń był tak dużo, zdecydowano by je przenieść na plac św. Piotra.
Nie po raz pierwszy papież zwróci się do narzeczonych. Benedykt XVI spotkał się z nimi we wrześniu 2011 r. w Ankonie podczas krajowego kongresu eucharystycznego.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia promował spotkania narzeczonych, gdy był biskupem Terni. W tamtejszej katedrze znajdują się relikwie św. Walentego.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.