Walentynkowe pytania do papieża

Wśród 25 tys. narzeczonych, którzy jutro spotkają się z papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra w Rzymie będą również Polacy. Jak dowiedziała się KAI - za pośrednictwem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wyjechało 25 par, ale narzeczonych z Polski będzie zapewne więcej, bo mogli zgłaszać się bezpośrednio do Papieskiej Rady ds. Rodziny, która jest organizatorem spotkania w dzień św. Walentego.

Spotkanie na placu św. Piotra rozpocznie się w piątek 14 lutego o godz. 11.30 i będzie transmitowane przez telewizję. W programie przewidziano dialog papieża z narzeczonymi, w postaci pytań i odpowiedzi.

W spotkaniu tym wezmą udział pary, które już przeszły, lub są w trakcie kursu przygotowania do małżeństwa i w ciągu najbliższego roku planują zawrzeć sakramentalne małżeństwo. Większość par przybędzie z Włoch, ale na placu św. Piotra będą narzeczeni w sumie z 20 krajów świata.

Narzeczeni z Polski umówili się, że kwadrans po zakończeniu spotkania z papieżem Franciszkiem zbiorą się przy kościele Świętego Ducha w pobliżu Watykanu. Wtedy będzie można oszacować, ilu młodych Polaków przyjechało, by posłuchać przesłania Ojca Świętego do narzeczonych.

Ci, którzy już są w Rzymie, spotkają się też dziś wieczorem z ks. Przemysławem Drągiem, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. Jego zdaniem, w dzisiejszym świecie zwyczaj narzeczeństwa trochę się rozmył i zapomniano czym ono jest w istocie, dlatego duchowny cieszy się, że Papieska Rada ds. Rodziny zwraca uwagę na wartość narzeczeństwa, organizując spotkanie z Ojcem Świętym.

- Narzeczeństwo to czas wyjątkowy – podkreśla ks. Drąg, który jednocześnie przypomina, że według Kodeksu Prawa Kanonicznego okres przygotowania do małżeństwa to czas, kiedy narzeczeni starają się lepiej siebie poznać, rozmawiają o swoich planach, o tym, jak będą budować rodzinę, a także o swoich prawach i obowiązkach. Dzielą się też swoją historią życia, aby w całej prawdzie wejść w związek małżeński i na prawdzie go budować.

Pierwotnie spotkanie papieża Franciszka z narzeczonymi miało odbyć się w auli Pawła VI, ale ponieważ zgłoszeń był tak dużo, zdecydowano by je przenieść na plac św. Piotra.

Nie po raz pierwszy papież zwróci się do narzeczonych. Benedykt XVI spotkał się z nimi we wrześniu 2011 r. w Ankonie podczas krajowego kongresu eucharystycznego.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia promował spotkania narzeczonych, gdy był biskupem Terni. W tamtejszej katedrze znajdują się relikwie św. Walentego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama