Niejasne doniesienia o stanie zdrowia prezydenta Wenezueli stwarzają atmosferę niepewności.
Taką opinię wyraził tamtejszy episkopat w komunikacie po zakończonym 8 stycznia spotkaniu plenarnym. Sprawy kraju i stan zdrowia głowy państwa należały do głównych tematów posiedzenia. Atmosferę podsyciła zwłaszcza zapowiedź dokonania zaprzysiężenia Hugo Cháveza na kolejna kadencję bez jego fizycznej obecności na tej ceremonii. 9 stycznia media przekazały komunikat, że zaprzysiężenie prezydenta będzie jednak odroczone.
Zaniepokojenie hierarchów wzbudza ideologiczny charakter niektórych sformułowań zawartych w tamtejszych aktach prawnych. Chodzi m.in. o wprowadzanie do nich takich pojęć jak „socjalizm” czy „państwo-komuna”, których nie ma w tekście ustawy zasadniczej. „Terytorialna władza polityczna nie może być budowana na ograniczającej ideologii, gdyż byłoby to zamachem na koncepcję państwa pluralistycznego, nie wykluczającego nikogo i demokratycznego, opartego na konstytucji” – przypominają biskupi.
Hierarchowie wzywają władze publiczne wszystkich szczebli, jak i obywateli, do skrupulatnego poszanowania norm konstytucyjnych. Przypominają, że „od szacunku dla państwa prawa zależy stabilność i pokój Republiki. Interpretacja konstytucji dostosowana do uzyskania konkretnych celów politycznych jest moralnie nie do przyjęcia” – głosi komunikat wenezuelskiego episkopatu.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.