W atrium watykańskiej Auli Pawła VI otwarto w piątek wystawę "Twarze błogosławionego Jana Pawła II", na którą składają się rzeźby i grafiki polskiej artystki Anny Gulak. Uroczystość odbyła się w przeddzień wspomnienia liturgicznego polskiego papieża.
W gmachu papieskich audiencji wystawiono osiem monumentalnych grafik - portretów papieża oraz dwa projekty pomnika, które być może zostaną wkrótce zrealizowane. Uczestniczący w ceremonii były gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giovanni Lajolo powiedział, że jednym z motywów udzielenia gościny tej inicjatywie było to, że autorka prac jest młodą artystką, a także Polką.
W programie swojej wystawy autorka napisała: "Tych osiem prac to zaledwie początek podróży w mojej próbie autentycznego ukazania wszystkich ludzkich aspektów naszego wielkiego błogosławionego, prawdziwego męża Bożego. Każdy prezentowany portret nie został wybrany przypadkowo; inspiracją było nauczanie papieża, jego słowa, jego zachowanie".
Jeden z promotorów wystawy mówił na otwarciu ekspozycji, że Anna Gulak z pewnością zrealizowałaby piękny pomnik Jana Pawła II, co - jak zauważył - "nie zawsze się udaje, czego ostatnio mieliśmy przykład". Była to wyraźna aluzja do powszechnie krytykowanego pomnika papieża ustawionego przed dworcem Termini w Rzymie.
W rozmowie z PAP, poproszona o komentarz do tego, że monument przed dworcem zostanie zmieniony z powodu fali krytyki, Anna Gulak odparła, że "nieelegancko byłoby jej wypowiadać się o autorze, a więc innym artyście". "Odbiór społeczny pomnika jest taki, jak każdy widzi" - dodała i zauważyła, że - jej zdaniem - "niewiele da się już zrobić".
Anna Gulak ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Była stypendystką renomowanej Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie.
Jej związki z Watykanem rozpoczęły się za pontyfikatu Jana Pawła II. W 2003 roku wykonała na zamówienie Stolicy Apostolskiej medal z okazji setnej zagranicznej pielgrzymki papieża. Medal ten, wybity przez Państwo Watykańskie był wręczany osobiście przez Jana Pawła II osobom zasłużonym.
W 2004 roku na zamówienie Polskiej Mennicy Państwowej wykonała cykl projektów graficznych do ekskluzywnej światowej kolekcji 25 medali w srebrze i złocie upamiętniających ważniejsze wydarzenia pontyfikatu Jana Pawła II. W 2010 roku zaprojektowała i wykonała na zamówienie Watykanu medal papieski dla Benedykta XVI.
Wystawę prac Anny Gulak w atrium Auli Pawła VI można oglądać do 30 listopada. To pierwsza autorska wystawa polskiego artysty w tym miejscu.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.