Benedykt XVI wyraził opinię, że sierpniowe zamieszki na ulicach brytyjskich miast to rezultat relatywizmu moralnego i braku "obiektywnych wartości". Papież mówił o tym w przemówieniu do nowego ambasadora Wielkiej Brytanii przy Stolicy Apostolskiej.
W przemówieniu do ambasadora Nigela Markusa Bakera podczas audiencji w Castel Gandolfo Benedykt XVI powiedział: "Kiedy polityka nie wykorzystuje ani nie krzewi obiektywnych wartości, wynikający z tego moralny relatywizm zamiast prowadzić do społeczeństwa, które jest wolne, uczciwe, sprawiedliwe i pełne współczucia, ma tendencję do wywoływania frustracji, rozpaczy, egoizmu i pogardy dla życia i wolności innych".
"Politycy słusznie zatem poszukują dróg, by dbać o doskonałość edukacji, krzewić szanse społeczne i ekonomiczną mobilność, by badać metody na rzecz długoterminowego zatrudnienia i szerzyć dobrobyt w sposób bardziej sprawiedliwy i jak najszerzej w społeczeństwie" - mówił papież.
"Co więcej - dodał - aktywne popieranie niezbędnych wartości zdrowego społeczeństwa, poprzez obronę życia i rodziny, solidna edukacja moralna młodzieży i braterska troska o biednych i słabych, na pewno pomoże odbudować pozytywne poczucie własnego obowiązku, w działalności charytatywnej, wobec przyjaciół oraz obcych w lokalnej społeczności".
Benedykt XVI zapewnił, że Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii jest gotów dalej wnosić istotny wkład na rzecz dobra wspólnego, "zgodnie ze swymi własnymi zasadami i w świetle chrześcijańskiej wizji praw i godności osoby ludzkiej".
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.