Papież znów na lotnisku

Na lotnisku Czterech Wiatrów papież odprawił Mszę św. kończącą ŚDM w Madrycie.

Przejeżdżającego papamobilem między sektorami papieża radośnie witają powitali uczestnicy 26. ŚDM w Madrycie. Media hiszpańskie podają, że na lotnisku jest ok. 2 milionów młodzieży, dodając, że to największe spotkanie w historii Hiszpanii. Skandowali m. in.: "Oto jest młodzież papieża". Młodzi tu, na lotnisku spędzili noc w oczekiwaniu na Mszę św. kończącą tegoroczne spotkanie, którą nazwano Mszą posłania. W rozstawionych namiotach-kaplicach mogli adorować Najświętszy Sakrament.

Msza św. zaczęła się ok. 9.40, a przewodniczy jej Benedykt XVI. Wśród koncelebransów (800 hierarchów i ok. 14 tys. kapłanów) są także biskupi z Polski oraz czterech polskich kardynałów: Józef Glemp, Stanisław dziwisz, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko. Wśród pielgrzymów są król Juan Carlos i królowa Zofia, którzy powitali papieża przed polową zakrystią. Jak powiedzieli Benedyktowi XVI, sobotnie wieczorne czuwanie modlitewne zrobiło na nich wielkie wrażenie. Są pełni podziwu dla młodych ludzi.

Ołtarz, przy którym papież odprawia Mszę św. budowali m.in. wolontariusze z Polski. Przy ołtarzu ustawiono krzyż ŚDM oraz ikonę Maryi. Żeby wszyscy mogli uczestniczyć dziś we Mszy św. z papieżem, w nocy na szybko przygotowano dodatkowe sektory, które mogą pomieścić ok. 200 tys. ludzi. Są wyposażone w nagłośnienie i telebimy. Takiej frekwencji na dzisiejszej liturgii organizatorzy się nie spodziewali. Wyraźnie coś dobrego stało się w Madrycie w ciągu kilku ostatnich dni.  Na początku Mszy św. papieża powitał arcybiskup Madrytu, który na zakończenie zwrócił się do papieża: "Ojcze Święty możesz na tę młodzież liczyć". Następnie młodych zgromadzonych na lotnisku w serdecznych i ciepłych słowach powitał Ojciec Święty.

"Moje serce napełnia się radością, kiedy dziś na Was patrzę. Jezus Was kocha" - zaczął papież swoją homilię, wygłoszona w języku hiszpańskim. Nawiązując do przeczytanej Ewangelii (fragment o tym, jak Jezus pytał uczniów, za kogo Go uważają), mówił o tym, kim jest Jezus, jak Go poznać, na czym polega wiara. Wiara i naśladowanie Chrystusa są ze sobą ściśle powiązane - stwierdził papież.

Dzisiaj Chrystus zwraca się do was z pytaniem: "Za kogo Mnie uważacie?". Powiedzcie Mu: "Jezu, wiem, że jesteś synem Bożym, chcę iść za Tobą, kierować się Twoim słowem w swoim życiu, ufam Tobie i swoje życie składam w Twoje ręce - podpowiedział młodym papież. Następnie wyjaśnił, czym jest Kościół. Podkreślił, że nie można oddzielać Chrystusa od Kościoła. Pozwólcie, że zachęcę was do umocnienia swojej wiary i do zaufania Chrystusowi, do pójścia za Chrystusem. Ale nie można samemu pójść za Chrystusem, na własna rękę, ale trzeba ukochać Kościół, który Chrystus nazywa swoim Kościołem. Umacniać wiarę znaczy oprzeć się na wierze swoich braci - mówił Benedykt XVI. Proszę, abyście kochali Kościół, który zrodził Was do życia wiarą, który pomógł Wam wzrastać w poznawaniu Chrystusa i prowadzi Was do odkrywania piękna Jego miłości - dodał.

Papież zachęcał młodych do włączenia się w życie swoich parafii, wspólnot ruchów oraz do regularnego uczestniczenia w Eucharystii. To wam pomoże dawać świadectwo wiary w różnych środowiskach. A to jest konieczne, bo nie można spotkać Chrystusa i zachować Go dla siebie. Świat potrzebuje świadectwa Waszej wiary. Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię - wezwał.

Modlę się za Was - zapewnił papież młodych i poprosił za modlitwę za papieża, aby jako następca św. Piotra mógł umacniać braci w wierze.

Oto pełny tekst papieskiej homilii

Jedno z wezwań Modlitwy wiernych zabrzmiało po polsku. Przeczytał je Polak - członek polskiego komitetu ŚDM.

Po Mszy św. głos zabrał kard. Stanisław Ryłko, kierujący Papieską Radą ds. Świeckich. - Ta młodzież jest dumna, że należy do Chrystusa i do Kościoła. Są oni rzeczywiście pokoleniem, które szuka Boga - powiedział. - To jest młodzież papieża - stwierdził. Na te słowa młodzi zareagowali brawami. W Twojej osobie znajdują ojca, który kocha i nauczyciela wiary - dodał. Znów rozległy się gromkie brawa, jakby młodzi chcieli powiedzieć: "Tak myślimy. To właśnie chcielibyśmy Ci, Ojcze Święty, dziś powiedzieć". W imieniu młodych podziękował za katechizm "You cat" - wersję Katechizmu Kościoła Katolickiego przygotowaną specjalnie dla młodzieży.

Wszyscy uczestnicy ŚDM w Madrycie otrzymali małe krzyże misyjne, które zawiesili na szyjach. Mają być dla młodych znakiem i przypomnieniem, że są posłani, by świadczyć o Chrystusie w swoim środowisku. Po Mszy św. pobłogosławił je papież. Osobiście takie krzyże wręczył pięciu wybranym przedstawicielom uczestników ŚDM. Pięciu przedstawicieli - jak pięć kontynentów na Ziemi.

Po Mszy papież podziękował za udział w ŚDM młodzieży i powiedział, że jest pod wielkim wrażeniem ich obecności i świadectwa. W przemówieniu na zakończenie ŚDM w Madrycie papież ogłosił, gdzie odbędą się następne ŚDM. W 2013 roku ŚDM odbędą się w Rio de Janeiro w Brazylii. Przedstawiciele młodzieży z Brazylii przejęli krzyż ŚDM, który temu wydarzeniu towarzyszy od początku.

Następnie papież pozdrowił młodych w różnych językach. "Ufam, że będę mógł spotkać się z Wami za dwa lata w Brazylii" - pożegnał się papież z uczestnikami 26. ŚDM w Madrycie.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg