Franciszek przyjął członków "Inicjatywy na rzecz zrównoważonych rynków". Zauważył także obchodzony dziś Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi.
Franciszek przyjął dziś członków specjalnej sieci Sustainable Markets Initiative (Inicjatywy na rzecz zrównoważonych rynków). To przedsiębiorcy i administratorzy firm z całego świata, którzy usiłują działać zgodnie z wartościami ukazanymi w encyklice Laudato si’. Papież zachęcał ich szczególnie do trzech rzeczy: troski o środowisko, realnego oraz pełnego szacunku włączenia ubogich w życie społeczne i ekonomiczne, a także zwrócenia uwagi na młodych, często pozbawionych środków czy perspektyw.
Ojciec Święty zaznaczył, że we współczesnym świecie ekonomia oraz dokonywane na jej polu decyzje wpływają mocno na politykę i całe społeczeństwa. „Żyjecie w owej rzeczywistości, ponieważ «w niej przebywacie», to jest wasz świat. Ale to nie wystarczy: musicie stać się świadomi wspomnianych spraw i spojrzeć na nie krytycznie, z rozeznaniem, abyście mogli w pełni ponosić odpowiedzialność za skutki, bezpośrednie i pośrednie, swoich wyborów – mówił Papież. – Ponieważ dziś, bardziej niż kiedykolwiek, ekonomia to coś więcej niż ekonomia”.
*
Papież zachęca dziś do pamięci o osobach starszych
„Jakże często odrzuca się osoby starsze, pozostawiając je samym sobie, co staje się prawdziwą ukrytą eutanazją!” – czytamy w dzisiejszym tweecie papieskim. Takie słowa odnoszą się do obchodzonego właśnie 15 czerwca Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. ONZ zatwierdziła tę datę w 2011 r.
Tweet Franciszka dalej zaznacza, iż wspomniane pozostawienie osób starszych samym sobie „to rezultat owej kultury odrzucenia, która wyrządza tak wiele zła w naszym świecie”. Papież wskazuje następnie: „wszyscy jesteśmy wezwani do przeciwdziałania tej toksycznej kulturze odrzucenia”.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi skupiają się na temacie ludzi w podeszłym wieku w obliczu sytuacji nadzwyczajnych zagrożeń, jak kwestie katastrof naturalnych, wojen i konfliktów czy skrajnego ubóstwa. Wobec takich wydarzeń często to właśnie ci, którzy potrzebują więcej wsparcia na co dzień, okazują się najbardziej poszkodowani. Stąd niestety właśnie osoby starsze stają wówczas przed niebotycznym wyzwaniem. ONZ stara się więc zwrócić uwagę na tę problematykę.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.