Papież: tylu ludzi głoduje – musimy walczyć z marnotrawstwem żywności

„Nadeszły niepewne czasy. Doprowadzamy świat do niebezpiecznych granic: klimat się zmienia, zasoby są plądrowane, konflikty i kryzys gospodarczy zagrażają bytowi milionów ludzi” – pisze Papież w przesłaniu do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

Franciszek podkreśla „bolesną dychotomię” współczesności: podczas gdy miliony osób dotyka głód lub niedożywienie, z drugiej strony dochodzi do marnowania jedzenia w olbrzymich ilościach. Ojciec Święty stawia w odpowiedzi na kooperację.

Papież zaznacza, iż wspomniane problemy dotykają w pierwszym rzędzie wspólnot rolniczych. Ofiarami tych źródeł cierpienia padają również ludy rdzenne wielu rejonów Ziemi. Wszystko to odbija się szczególnie na kobietach i młodzieży pozbawionej często perspektyw.

„Ta rzeczywistość zmusza nas do rozwiązywania istniejących problemów, w szczególności głodu i nędzy, nie poprzez zadowalanie się abstrakcyjnymi strategiami lub nierealistycznymi zobowiązaniami, ale poprzez kultywowanie nadziei płynącej ze wspólnego działania” – stwierdza następnie Franciszek. Wzywa do zaangażowania się w stworzenie systemu rolnictwa i produkcji żywności, który byłby bardziej inkluzywny. Chodzi również o rozwój technologii prowadzącej do uczynienia tej gałęzi gospodarki bardziej zrównoważoną oraz przyjaźniejszą dla środowiska. Fundamentalne znaczenie ma też, jak podkreśla Ojciec Święty, zwalczenie fenomenu marnowania jedzenia i wprowadzenie prawdziwie sprawiedliwej dystrybucji zasobów.

Dziękując Międzynarodowemu Funduszowi Rozwoju Rolnictwa za wysiłki na tym polu, Papież zapewnia o swojej modlitwie w intencji pracy tej związanej z ONZ instytucji. „Niech wasze propozycje oraz działania odzwierciedlają uniwersalne wartości sprawiedliwości, solidarności i współczucia oraz będą ukierunkowane na wspólne dobro, a także pracę na rzecz pokoju i zgody społecznej, generując zmiany na rzecz integralnego rozwoju ludzkości” – pisze Franciszek w swoim przesłaniu.

 
 
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg