"Naszą władzą apostolską zezwalamy, by Jan Paweł II był nazywany błogosławionym" - stwierdził Benedykt XVI. Po tych słowach na Placu św. Piotra zapanowała euforia. Wierni bili brawo i krzyczeli po włosku imię nowego błogosławionego.
Mówił też po polsku: "Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn Narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności" - powiedział Benedykt XVI w ojczystym języku Jana Pawła II.
Po tych słowach papieża na Placu świętego Piotra rozległy się gromkie oklaski. To polscy pielgrzymi dziękowali papieżowi - Benedyktowi, ale także swojemu rodakowi.
W kilku językach świata papież Benedykt XVI podziękował pielgrzymom z różnych stron Ziemi za przybycie na Beatyfikację. Zachęcił do naśladowania przykładu wierności wobec Chrystusa i świętości. "Wszystkim życzę wstawiennictwa nowego błogosławionego" - mówił po Portugalsku.
"Nie lękajcie się prawdy, bo prawda jest gwarancją wolności" - powiedział papież po polsku.
"Mamy jeszcze żywo przed oczami błogosławionego Jana Pawła II, który głosił nam nowość Ewangelii" - mówił po Niemiecku, pozdrawiając swoich rodaków.
Papież pozdrowił Polaków uczestniczących w beatyfikacji zarówno osobiści, jak też tych, którzy łączą się z Rzymem za pośrednictwem mediów. "Niech wyprasza dla waszej ojczyzny dar pokoju" - mówił papież.
Na zakończenie papież podziękował Włochom za trud przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych i udzielił wszystkim swego apostolskiego błogosławieństwa.
Potem papież udał się do bazyliki św. Piotra, by oddać hołd szczątkom nowego błogosławionego, które od tej pory oficjalnie stały się relikwiami. Potem cześć nowemu błogosławionemu oddawali hierarchowie i przedstawiciele delegacji państwowych. Była wśród nich również delegacja z Polski. Następnie hołd papieżowi Janowi Pawłowi II mogli oddawać wszyscy wierni. Z bazyliki świętego Piotra trumna ze szczątkami Jana Pawła II zostanie przeniesiona do kaplicy świętego Sebastiana - na nowe miejsce spoczynku błogosławionego.
Wśród przybyłych na uroczystości beatyfikacyjne znalazły się setki hierarchów z całego świata i delegacje polityczne wielu krajów. Był prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz monarchowie. Papież, przejeżdżając obok nich w swoim papamobile, błogosławił wszystkim. Mimo niekorzystnych prognoz z ostatnich dni, pogoda w Rzymie dopisała. Nie padał deszcz, ale też nie było za gorąco, co było szczególnie ważne dla setek tysięcy pielgrzymów stojących na Placu świętego Piotra. "Pogoda jest jak na zamówienie" - stwierdzili komentatorzy TVP 1.Na Placu świętego Piotra w Rzymie było około miliona wiernych - podało TVP Info. Te informacje potwierdziła także lokalna policja i służby miejskie.
Bezpośrednim przygotowaniem do Mszy świętej beatyfikacyjnej była odmówiona na placu Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wczorajszej nocy wierni modlili się na Circo Massimo. Potem w Rzymie trwała "biała noc modlitwy".
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.