Papież wraz z dwunastoma zwierzchnikami Kościołów będzie się modlił w intencji Synodu

We wspólnej modlitwie papież Franciszek wraz z dwunastoma przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich będzie się modlił w intencji zbliżającego się Synodu Biskupów.

W wieczornej modlitwie 30 września na placu św. Piotra będą uczestniczyli m.in. honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, prymas anglikanów abp Justin Welby i sekretarz generalny Światowego Aliansu Ewangelickiego bp Thomas Schirrmacher. Poinformowała o tym siostra Nathalie Becquart, podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów na konferencji prasowej 9 września w Watykanie.

Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów na konferencji prasowej 9 września w Watykanie.

„To, co jest ważne dla jednego Kościoła, jest również ważne dla innych Kościołów” - podkreśliła francuska zakonnica. Zwróciła uwagę, że problemom dzisiejszych czasów, takim jak wojna i konflikty czy zmiany klimatyczne, Kościoły mogą stawić czoła tylko wspólnie. Ponadto katolicki Synod powszechny zajmie się kwestiami, wobec których stoją również inne Kościoły. S. Becquart wymieniła m.in. takie tematy, jak uczestnictwo, kierownictwo i przywództwo. Zauważyła, że „wszyscy mamy z tym problem”.

We wspólnej modlitwie będą też uczestniczyli patriarcha Teofil III z Jerozolimy, syryjsko-prawosławny patriarcha Ignacy Efrem II Karim i starokatolicki arcybiskup Bernd Wallet. Będą też obecni przedstawiciele grecko-prawosławnego patriarchatu Aleksandrii i całej Afryki, Asyryjskiego Kościoła Wschodu, etiopsko-prawosławnego Kościoła Tewahedo, Światowego Aliansu Luterańskiego oraz Światowej Rady Kościołów.

Jednym z organizatorów wydarzenia pod hasłem „Together” (Razem) jest m.in. Wspólnota Ekumeniczna z Taizé. Oczekuje się, że na wspólną modlitwę na placu św. Piotra przybędą też tysiące młodych ludzi z różnych krajów świata.

Modlitwa poprzedza centralne wydarzenie, jakim będzie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które będzie obradowało w Watykanie w dniach od 4 do 29 października pod hasłem „Ku Kościołowi Synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Uczestniczyć w nim będzie ok. 370 delegatów, wśród nich po raz pierwszy prawo głosu będą miały kobiety. Zgodnie z niedawną decyzją papieża Franciszka, obrady będą się odbywały bez udziału mediów.

ts (KAI) / Watykan

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama