Papież Franciszek zaapelował w środę do Polaków podczas audiencji generalnej, aby byli "świadkami prawdy, sprawiedliwości i braterskiej miłości". Podsumował również swą niedawną wizytę w Mongolii.
Papież do Polaków: św. Stanisław zginał, bo bronił prawa Bożego. Niech będzie dla was zachętą do wierności Ewangelii (audiencja ogólna, 06.09.23) pic.twitter.com/w2Qb3YHTNp
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) 6 września 2023
W czasie spotkania z tysiącami wiernych na placu Świętego Piotra papież powiedział: "Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w sposób szczególny pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej, diecezji Bielsko, tarnowskiej i kieleckiej oraz z polskiej parafii w Rzymie, którzy przybyli, aby świętować rocznicę kanonizacji swojego patrona i patrona Polski: świętego Stanisława, biskupa i męczennika, która miała miejsce w Asyżu 770 lat temu".
"Bohaterski i nieustępliwy pasterz krakowski zginął od miecza polskiego władcy, broniąc swego ludu i prawa Bożego. Z wielką odwagą i wewnętrzną wolnością, święty Stanisław przedkładał Chrystusa ponad priorytety świata" - mówił Franciszek.
Dodał: "Niech jego przykład, tak bardzo aktualny, będzie dla was zachętą do trwania w wierności Ewangelii i wcielania jej w wasze życie rodzinne i społeczne. W ten sposób będziecie mogli być czytelnymi świadkami prawdy, sprawiedliwości i braterskiej miłości".
W katechezie papież podsumował swoją niedawną podróż do Mongolii. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy towarzyszyli mu modlitwą oraz wdzięczność władzom, które go przyjęły oraz lokalnemu Kościołowi i narodowi mongolskiemu.
"Ktoś mógłby zapytać: dlaczego papież udaje się tak daleko, aby odwiedzić małą trzódkę wiernych? Ponieważ właśnie tam, z dala od centrum uwagi, często znajdujemy znaki obecności Boga, który nie patrzy na pozory, ale na proste serce tych, którzy go pragną i kochają bez pozorów, bez chęci wywyższania się" - zaznaczył Franciszek.
Zapewnił, że w Mongolii spotkał "pokorny i radosny Kościół".
Papież wezwał też do modlitwy za "drogą i udręczoną Ukrainę, która bardzo cierpi".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.