To były dobre spotkania – w tym duchu nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych komentuje wizytę w Waszyngtonie papieskiego wysłannika ds. Ukrainy. W wywiadzie dla watykańskich mediów podkreśla, że kard. Metteo Zuppi wiele uwagi poświęcił kwestiom humanitarnym, a także pilnemu wyzwaniu, jakim jest powrót do domu ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji.
Po swoich wizytach w Kijowie i Moskwie teraz papieski wysłannik spotkał się z prezydentem Joe Bidenem oraz przedstawicielami amerykańskiego kongresu. Abp Christophe Pierre podkreśla, że kard. Zuppi przedstawił perspektywę budowania pokoju na Ukrainie i wiele mówił o inicjatywach humanitarnych. podejmowanych przez Stolicę Apostolską
Zobacz: Relacja na bieżąco z wydarzeń na Ukrainie
Abp Pierre: to były dobre spotkania
„Spotkanie z prezydentem było całkiem dobre. Dużo słuchał, wyraził też zadowolenie z inicjatywy Papieża i kardynała. Długo wymieniano poglądy na ten temat. Kardynał kładł nacisk na to, że chcemy wnieść swój wkład w budowanie pokoju, ale nie mamy możliwości natychmiastowego rozwiązania wszystkich problemów. Znamy ich złożoność – mówi abp Christophe Pierre – Podkreślił więc wymiar humanitarny i pragnienie Ojca Świętego, by w tym wymiarze pomóc w każdy możliwy sposób. Mówiono też w szczególności o sytuacji dzieci, które zostały wywiezione do Rosji z Ukrainy. Kardynał powiedział prezydentowi, że jest dopiero na początku, ale praca już się rozpoczęła i że znalazł wszędzie pewien rodzaj dobrej woli, aby spróbować rozwiązać ten problem. Jesteśmy więc na dobrej drodze. Na razie nie mamy wyników, ale mamy nadzieję, że tak będzie. Myślę, że ważne jest, aby wszyscy byli świadomi tego problemu. Wydaje mi się, że podczas wszystkich spotkań, które kardynał miał w tych dniach, dało się zauważyć, że ludzie są bardzo wrażliwi na ten wymiar i są gotowi pomóc.“
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.