„W świecie charakteryzującym się napięciami, przeciwieństwami oraz konfliktami wizyta Papieża w Bahrajnie będzie przesłaniem jedności, harmonii i pokoju” – taką opinię wyraził watykański Sekretarz Stanu.
Kard. Pietro Parolin uważa, że udział Franciszka w „Forum Dialogu: Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia” może okazać się zaproszeniem do spotkania narodów, kultur i religii w duchu wzajemnego szacunku oraz do współpracy w budowaniu lepszego, pokojowego świata.
W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Parolin zaznaczył, że bardzo ważnym wydarzeniem w historii Bahrajnu było ubiegłoroczne poświęcenie katedry Matki Bożej Arabskiej w Awali. Jest to miejsce kultu, gdzie wierni mogę celebrować swoją wiarę, ale stanowi też ono znak szacunku i uznania władz kraju dla społeczności chrześcijańskiej. W kontekście relacji międzyreligijnych – zdaniem Sekretarza Stanu – Papież akcentuje obecnie szczególnie dwie kwestie.
„Z jednej strony chodzi o oczyszczenie, ponieważ zawsze istnieje pokusa manipulowania religią i użycia jej do celów z nią sprzecznych, np. polityki czy dominacji. Równocześnie ważne pozostaje zjednoczenie we współpracy dla wyeliminowania wszelkich nieporozumień, tak aby religia zawsze przyczyniała się do pojednania i pokoju oraz była czynnikiem spójności i harmonii. Papież interpretuje głębokie oczekiwania wielu osób niedostrzegających poszanowania własnych praw, podstawowych praw do życia, do integracji, do udziału w dobrach ziemi – zaznaczył kard. Parolin. – I tutaj również Papież będzie głosem tych, którzy nie mają głosu i wyjdzie na spotkanie z ludźmi, którzy w pewnym sensie żyją na peryferiach. Wydaje mi się jednak, że te wartości są głoszone w samej konstytucji tego kraju mówiącej o unikaniu wszelkiej formy dyskryminacji ze względu na jakikolwiek element.“
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.