Papież Franciszek spotkał się z członkami Powszechnej Konfederacji Przemysłu Włoskiego, głównego stowarzyszenia przedsiębiorców w tym kraju. Ojciec Święty zaprosił ich do rozważania na temat dobrego używania własnych środków i biznesu, przypominając że jednym z podstawowych pytań Ewangelii jest kwestia możliwości wejścia osób bogatych do nieba.
Franciszek podał trzy warunki, jakie jego zdaniem należy spełnić w zarządzaniu dobrami materialnymi, aby zostać przyjętym do Królestwa Niebieskiego. Pierwszym jest duch dzielenia się tym, co mamy. Wskazał przy tym, że sprawiedliwy system podatkowy stanowi w swojej istocie właśnie jeden z podstawowych sposobów przekazywania własnych środków na rzecz dobra wspólnoty.
Drugi warunek to stwarzanie możliwości godnej pracy i zachowywanie kontaktu z pracą jako taką przez przedsiębiorcę. Równocześnie Ojciec Święty podkreślił tutaj potrzebę wspierania rodzin, aby spadek demograficzny w wielu krajach świata nie doprowadził do poważnego kryzysu.
Trzecim warunkiem jest tworzenie sprawiedliwej równości w swoim biznesie – unikanie nadmiernych różnic w zarobkach, bo w przedsiębiorstwie wszyscy zależą od siebie nawzajem. Papież zaznaczył, iż to pozwala na dobre wykorzystanie pieniądza, które jest wyraźnie zalecane przez Ewangelię i do którego on sam szczerze zachęca.
„Dwa denary, które [miłosierny] Samarytanin przekazuje właścicielowi gospody są bardzo ważne: w Ewangelii pojawia się nie tylko 30 denarów Judasza. Tak naprawdę, ten sam pieniądz może być użyty, tak wczoraj jak i dziś, aby zdradzić i sprzedać przyjaciela lub aby uratować ofiarę - powiedział Franciszek. - Widzimy to każdego dnia, kiedy pieniądze Judasza oraz te należące do miłosiernego Samarytanina współistnieją na tych samych rynkach, na tych samych giełdach, na tych samych placach. Ekonomia rośnie i staje się ludzka, kiedy pieniądze Samarytan przekraczają liczebnie te należące do Judasza.“
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.