„Jezus nie pozwala, aby choćby jedna łza spadła na próżno, ale zbiera je wszystkie do swojego miłosiernego serca”.
Takie słowa między innymi padły z ust papieża Franciszka pozdrawiającego na placu przed katedrą w L’Aquila krewnych ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło miasto w 2009 roku. Podziękował im za świadectwo wiary, że pomimo bólu i zdumienia skierowali swój wzrok na ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, który swoją miłością pokonał bezsens bólu i śmierci.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w sercu Jezusa zapisane są imiona wszystkich bliskich, którzy przeszli z obecnego czasu do wieczności. Komunia z nimi jest bardziej żywa niż kiedykolwiek. Śmierć nie może złamać miłości. Franciszek pogratulował staranności z jaką mieszkańcy miasta stworzyli „Kaplicę Pamięci”.
Papież – idźmy w przyszłość przywiązani do korzeni
„Pamięć jest siłą narodu, a kiedy ta pamięć jest oświecona wiarą, naród ten nie pozostaje więźniem przeszłości, ale idzie w teraźniejszości, patrząc w przyszłość, zawsze pozostając przywiązanym do swoich korzeni i ceniąc przeszłe doświadczenia, dobre i złe. I z tym skarbem i tym doświadczeniem idzie się naprzód. Wy, mieszkańcy L'Aquili, wykazaliście się odpornością – podkreślił Papież. – Zakorzeniona w waszej chrześcijańskiej i obywatelskiej tradycji, pozwoliła wam wytrzymać skutki trzęsienia ziemi i natychmiast rozpocząć odważną i cierpliwą pracę nad odbudową.“
Franciszek zaznaczył, że osobiste i zbiorowe odrodzenie jest darem łaski oraz owocem zaangażowania każdego. Zasadnicze znaczenie ma współpraca instytucji oraz społeczności obywatelskiej: pracowita zgoda i dalekowzroczne zaangażowanie. Zauważył, że w pracach rekonstrukcyjnych na szczególną uwagę zasługują kościoły. One stanowią dziedzictwo wspólnoty, nie tylko w sensie historycznym i kulturowym, ale także tożsamościowym. Te kamienie są przesiąknięte wiarą i wartościami ludzi. Świątynie są miejscami napędowymi ich życia i nadziei.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.