„Moc Boża zamieszkuje w nas, gdy słabną nasze siły” – powiedział Papież podczas audiencji ogólnej.
W kolejnej katechezie na temat starości Franciszek podjął refleksję w oparciu o Psalm 71. Zauważył, że człowiek w zaawansowanym wieku doświadcza różnych napięć, które związane są z poczuciem kruchości i bezbronności, ale także z odsunięciem na bok przez społeczeństwo oraz różnymi próbami oszukiwania i wykorzystywania, również przez rodzinę.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że ambiwalencja dzisiejszego społeczeństwa wobec osób starszych nie jest problemem niektórych sytuacji kryzysowych, lecz cechą kultury odrzucenia zatruwającej świat, w którym żyjemy.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że starzec z Psalmu 71, który uważa swój podeszły wiek za porażkę, odkrywa na nowo zaufanie do Boga. Odczuwa potrzebę pomocy. Doświadczenie słabości sprawia, że wyciąga po nią rękę. Na ile opuszczają nas siły, na tyle Bóg przychodzi jednak ze swoją mocą.
Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje „magisterium słabości”, które starość potrafi nam wiarygodnie przypominać przez całe ludzkie życie. Ono otwiera decydującą perspektywę reformy całej naszej cywilizacji. Marginalizacja starości wywiera szkodliwy wpływ na wszystkie okresy życia, dlatego tym bardzie potrzeba, aby osoby w podeszłym wieku z hojnością uczyły innych również zrozumienia dla własnej kruchości i słabości.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.