Po 26 latach ks. prał Paweł Ptasznik kończy pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej i przechodzi na watykańską emeryturę. W liście abp Stanisław Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski podziękował mu za pomoc w kontaktach z kolejnymi papieżami i za kultywowanie pamięci o Janie Pawle II.
Ks. Ptasznik w 1996 r. został pracownikiem sekcji polskiej Sekretariatu Stanu, od 2001 r. odpowiadał za jej prace. Od 2007 r. był także rektorem kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie i duszpasterzem polskiej emigracji w tym mieście.
"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym jak najserdeczniej podziękować za te ponad ćwierć wieku wiernej służby na rzecz Stolicy Świętej i Kościoła w Polsce" - napisał abp Gądecki w liście do ks. Ptasznika, przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu.
Abp Gądecki podkreślił, że "Kościół w Polsce(...) ma wobec ks. prałata ogromny dług wdzięczności".
Głównym zadaniem duchownego było ułatwianie kontaktu papieży z wiernymi i wspólnotami Kościoła w Polsce. Ks. Ptasznik w Watykanie zajmował się czytaniem i referowaniem korespondencji przychodzącej od biskupów, wspólnot kościelnych, wiernych oraz polityków urzędów państwowych i lokalnych. Do obowiązków ks. Ptasznika należało także tłumaczenie bezpośrednich rozmów papieży z politykami, gośćmi i pielgrzymami podczas audiencji publicznych i prywatnych - wymieniał w liście abp Gądecki.
"W latach 1998, 2014 i 2021 pomagał w przygotowaniu i przebiegu wizyt ad limina polskich biskupów; w przygotowaniu spotkań najwyższych polskich władz państwowych - prezydentów Lecha Kaczyńskiego (2006, 2007, 2009) i Bronisława Komorowskiego (2010, 2011) z papieżem Benedyktem XVI oraz Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem (2015, 2018 i 2020), a także premierów: Leszka Millera, Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego oraz ministrów i parlamentarzystów - zwrócił w liście uwagę abp Gądecki.
Przewodniczący KEP wspomniał, że w czasie pontyfikatu Jana Pawła II ks. Ptasznik współpracował z papieżem "w przygotowaniu publicznych wystąpień, dokumentów i książek, m.in. 'Pamięć i tożsamość' oraz +Wstańcie, chodźmy!' ".
Na prośbę papieża utrzymywał kontakty ze środowiskami naukowymi, ludźmi kultury i sztuki i z korespondentami stacji radiowych i telewizyjnych z różnych krajów.
Przewodniczący KEP podziękował także ks. Ptasznikowi za "rzetelne kultywowanie pamięci o Janie Pawle II i jego nauczaniu, m.in. przy opracowaniu 'Dzieł zebranych' i innych publikacji".
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.