Trzeba patrzeć na Jezusa, bo poznając Jego życie, to, co mówił, jak się zachowywał, uczymy się, jak ma wyglądać nasze ludzkie życie dzisiaj. Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując członków Stowarzyszenia świętych Piotra i Pawła. Zostało ono założone przed 50 laty przez Pawła VI po rozwiązaniu watykańskich korpusów zbrojnych. Przejęło ono ideały Palatyńskiej Gwardii Honorowej Jego Świątobliwości.
Jego członkowie pełną służbę przede wszystkim w Bazylice Watykańskiej oraz podczas papieskich liturgii. Nawiązując do tej historycznej ewolucji, Franciszek zauważył, że członkowie stowarzyszenia z gwardii honorowej stali się sługami pielgrzymującej ludzkości, dając świadectwo życia chrześcijańskiego oraz wierności Stolicy Apostolskiej. Taka posługa daje okazję do wielu spotkań.
„W spotkaniu zawsze jest ruch. Jeśli wszyscy będziemy stać w miejscu, nigdy się nie spotkamy. «Życie jest sztuką spotkania, nawet jeśli w życiu jest tyle konfliktów» (Fratelli tutti, 215). Dlatego potrzebujemy kultury spotkania, ponieważ «naszą pasją jako ludu jest pragnienie spotkania, poszukiwanie punktów stycznych, budowanie mostów, projektowanie czegoś, co angażowałoby wszystkich» (tamże, 216). To jest kryterium, które nadaje sens waszemu codziennemu zaangażowaniu i bardzo wam za to dziękuję! Poprzez waszą codzienną posługę stajecie się twórcami spotkania, niosąc ciepło dobroci Jezusa tym, którzy wchodzą do Bazyliki św. Piotra, tym, którzy potrzebują przewodnika, tym, którzy potrzebują uśmiechu, aby poczuć się jak w domu. Dziękuję wam za wasz uśmiech. Myślę, że na tym, w jakimś sensie, polega wasza mistyka. Uśmiech sprzyja spotkaniu, jest mostem. Przychodzą mi na myśl słowa św. Jana XXIII: «Oczy moje wkładam w wasze oczy, a serce moje w wasze serca». Te słowa dobrze oddają chrześcijański sens spotkania.“
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.