Prezydent USA Joe Biden po audiencji u Franciszka zaprzeczył, jakoby tematem rozmowy z papieżem była kwestia aborcji. – Mówiliśmy o tym, że cieszy się, iż jestem dobrym katolikiem i powinienem nadal przyjmować Komunię – oświadczył amerykański polityk dziennikarzom.
Biden jest drugim, po Johnie Kennedym, katolikiem sprawującym urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Regularnie chodzi na niedzielną Mszę, a za biurkiem w Białym Domu ma zdjęcie papieża. Powtarza, że osobiście jest przeciwnikiem aborcji, ale jako wybrany przywódca nie może narzucać swych poglądów.
W przyszłym miesiącu katoliccy biskupi USA mają przyjąć dokument nt. „eucharystycznej spójności”, napisany w odpowiedzi na wezwania części biskupów tego kraju do nieudzielania Komunii Bidenowi ze względu na jego wsparcie dla legalności aborcji. Stolica Apostolska wezwała amerykańskich hierarchów do ostrożności w tej kwestii, zaś papież Franciszek w czasie rozmowy z dziennikarzami w drodze z Bratysławy do Rzymu 15 września stwierdził, że sam nigdy nie był w sytuacji, że musiał komuś odmówić udzielenia Komunii. Dodał jednak, że ktoś, kto z jakiegoś powodu nie jest we wspólnocie z Kościołem, „nie może przyjmować Komunii”.
Jednocześnie Ojciec Święty nie raz określał aborcję mianem zabójstwa, a nawet nazwał ją „wynajęciem płatnego mordercy”. Przestrzegał jednak przed „politycznym” podejściem do tego problemu, zamiast po duszpastersku. Tłumaczył, że Komunia nie jest „nagrodą dla doskonałych”, lecz darem obecności Jezusa.
Jeden z amerykańskich biskupów, Thomas Tobin z diecezji Providence w stanie Rhode Island, przed spotkaniem Bidena z Franciszkiem wezwał papieża za pośrednictwem mediów społecznościowych, by rzucił wyzwanie prezydentowi w tej sprawie, gdyż „jego uporczywe wspieranie aborcji jest wstydem dla Kościoła i zgorszeniem dla świata”. Po papieskiej audiencji dla prezydenta napisał zaś: „Obawiam się, że Kościół utracił swój profetyczny głos. Gdzie są Janowie Chrzciciele, którzy stawią czoła dzisiejszym Herodom?”.
Aktualizacja:
Stolica Apostolska odmówiła komentarza w sprawie oświadczenia prezydenta USA Joe Bidena, że papież Franciszek zachęcał go do dalszego przyjmowania Komunii świętej podczas audiencji prywatnej.
Watykan, który od dawna prowadzi politykę niekomentowania konkretnych wypowiedzi przypisywanych papieżowi podczas spotkań prywatnych, podkreślił, że odbyli oni „rozmowę prywatną”.
Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, powiedział dziennikarzom: „Uznałbym to za rozmowę prywatną, a ogranicza się ona do tego, co zostało powiedziane w komunikacie publicznym”. Bruni odniósł się do komunikatu prasowego wydanego przez Watykan, mówiącego, że obydwie strony rozmawiały o środowisku, pandemii koronawirusa, uchodźcach i prawach człowieka.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.