Podczas spotkania ze wspólnotą romską w dzielnicy Luník IX, w Koszycach, Papież zachęcił jej członków, aby zawsze czuli się w Kościele jak w domu i nie nigdy nie obawiali się w nim przebywać. Franciszek przypomniał, że aby poznać człowieka trzeba najpierw uznać, że każda osoba nosi w sobie niezatarte piękno dziecka Bożego, w którym odzwierciedla się Stwórca.
Zwrócił uwagę, że członkowie społeczności romskiej zbyt często byli przedmiotem uprzedzeń i bezlitosnych osądów, dyskryminujących stereotypów, oszczerczych gestów i słów. Dlatego wciąż trzeba przechodzić od uprzedzeń do dialogu, od zamknięcia do integracji.
Papież: drogą pokojowego współistnienia jest integracja
Franciszek zwrócił uwagę, że to właśnie dzieci motywują do dalekowzrocznych decyzji, szukania nie doraźnych celów, ale spoglądania w przyszłość wszystkich. Dlatego trzeba dokonywać odważnych wyborów w trosce o godność dzieci, o ich edukację, tak, aby dorastały zakorzenione w swoim pochodzeniu, ale jednocześnie widziały nowe możliwości. Ojciec Święty wyraził wdzięczność wszystkim prowadzącym dzieło integracji, którzy spotykają się czasami z niezrozumieniem i niewdzięcznością świadcząc nie tylko pomoc społeczną, ale towarzysząc osobom odepchniętym i wykluczonym.
Papież: Jezus czeka na nas w tym, co kruche
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.