Około 6 godzin potrwa 12 września wizyta papieża Franciszka w Budapeszcie - wynika z ogłoszonego w środę w Watykanie programu podróży papieża do stolicy Węgier na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i na Słowację. Podróż potrwa do 15 września.
Papież przyleci do Budapesztu wcześnie rano w niedzielę 12 września. Po krótkiej ceremonii powitania na lotnisku uda się do Muzeum Sztuk Pięknych na spotkanie z prezydentem Węgier Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem. Na rozmowy te przewidziano w programie pół godziny. Tam również Franciszek spotka się następnie z biskupami i wygłosi do nich przemówienie.
Także w Muzeum Sztuk Pięknych odbędzie się spotkanie z delegacją Rady Ekumenicznej oraz przedstawicielami wspólnoty żydowskiej, do których wygłosi mowę. O 11.30 papież odprawi Mszę na budapeszteńskim Placu Bohaterów na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. To najważniejszy punkt jego wizyty.
Około 15 odleci na Słowację. W programie pierwszego dnia wizyty w Bratysławie jest spotkanie ekumeniczne papieża w siedzibie nuncjatury apostolskiej oraz prywatna rozmowa z jezuitami.
W poniedziałek 13 września rano odbędzie się oficjalna ceremonia powitania Franciszka w Pałacu Prezydenckim i jego rozmowa z prezydent Zuzaną Czaputovą. Następnie papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego.
Kolejny punkt wizyty to spotkanie z duchowieństwem w stołecznej katedrze, prywatna wizyta w ośrodku Betlejem i rozmowa z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej. Późnym popołudniem papieża odwiedzi w nuncjaturze premier Słowacji Eduard Heger.
We wtorek 14 września Franciszek uda się na liturgię bizantyjską w mieście Preszów, a potem do Koszyc na spotkanie ze wspólnotą Romów. Następnie na tamtejszym stadionie Lokomotiva spotka się z młodzieżą.
W środę 15 września papież będzie wraz z biskupami modlić się w sanktuarium w Szasztinie i tam również odprawi Mszę. Po południu Franciszek powróci do Rzymu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.