Grupa ekspertów ONZ wyda oświadczenie, którego celem jest zmuszenie Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego rezygnacji z potępiania aborcji i ideologii gender, pod pretekstem żądania od Watykanu podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu zapobiegania wykorzystywania małoletnich – donosi na łamach agencji CNA Andrea Gagliarducci.
Podczas rozpoczynającej się dzisiaj (21 czerwca) sesji Rady Praw Człowieka, eksperci ONZ, w tym kilku specjalnych sprawozdawców, mają opublikować oświadczenie, w którym wezwą Stolicę Apostolską do wprowadzenia wszelkich niezbędnych środków w celu zapobiegania nadużyciom seksualnym. Oświadczenie, które wykracza poza kompetencje ekspertów ONZ nosi znamiona próby podważenia doktryny katolickiej poprzez wykorzystanie skandali związanych z wykorzystywaniem małoletnich.
W lutym 2014 r. raport Komitetu Praw Dziecka wniknął w nauczanie Kościoła na temat ludzkiej seksualności i prawa kanonicznego. W maju 2014 r. raport tej samej instytucji przeciwko torturom próbował uznać wykorzystywanie dzieci za tortury, aby zmusić Stolicę Apostolską do wprowadzenia nowych środków.
W grudniu 2019 roku Maud de Boer-Buquicchio, ówczesna specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. handlu i wykorzystywania seksualnego dzieci, pochwaliła decyzję papieża Franciszka, uchylenia tajemnicy papieskiej w przypadkach oskarżeń i procesów dotyczących nadużyć wobec małoletnich lub osób bezbronnych.
Ale holenderska prawnik wezwała też Watykan do „egzekwowania obowiązkowego raportowania ze strony wszystkich duchownych i pracowników, którzy mają wiedzę o tych haniebnych czynach". Ostatecznym celem tych oświadczeń jest zmuszenie Stolicy Apostolskiej do zmiany prawa kanonicznego w celu dostosowania go do "protokołu praw człowieka", który subtelnie popiera lub wspomina "perspektywę gender" oraz "prawa seksualne i reprodukcyjne" (czyli nacisk na "prawo" do aborcji).
W oświadczeniu, z którym agencja CNA zapoznała się przed publikacją, eksperci nawiązują do listu skierowanego do Stolicy Apostolskiej w kwietniu 2021 roku, w którym wyrazili „najwyższe zaniepokojenie licznymi zarzutami na całym świecie dotyczącymi nadużyć seksualnych i przemocy popełnianych przez członków Kościoła katolickiego wobec dzieci, a także środkami przyjętymi przez Kościół katolicki w celu ochrony domniemanych sprawców, tuszowania przestępstw, utrudniania pociągnięcia do odpowiedzialności domniemanych sprawców i uchylania się od zadośćuczynienia należnego ofiarom".
Eksperci zarzucili, że konkordaty i umowy Stolicy Apostolskiej z państwami "ograniczają możliwości władz cywilnych w zakresie przesłuchiwania, zmuszania do przedstawiania dokumentów czy ścigania osób związanych z Kościołem katolickim" Zwrócili się również do władz Stolicy Apostolskiej o „powstrzymanie się od praktyk utrudniających pełną współpracę z władzami cywilnymi, sądowymi i organami ścigania zainteresowanych krajów."
Oświadczenie wymierzone jest również w dwie zasady katolickie. Pierwszą z nich jest tajemnica spowiedzi, która uniemożliwia księżom informowanie władz cywilnych o treści spowiedzi. 1 lipca 2019 roku Penitencjaria Apostolska wydała notę, w której przypomina, że tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna. Nota była odpowiedzią na nasilające się ataki na tajemnicę spowiedzi w wielu krajach, m.in. w Australii i Chile.
Druga zasada dotyczy suwerenności Stolicy Apostolskiej. ONZ-towscy eksperci chcą w szczególności, by skończyło się rozróżnienie między Stolicą Apostolską a Państwem Watykańskim, które zapewnia ochronę wolności religijnej, tak, aby państwa mogły mieć pełną jurysdykcję nad Kościołem katolickim.
List jest kontynuacją oświadczenia Maud de Boer-Buquicchio i zostanie podpisany przez czterech innych specjalnych sprawozdawców. Specjalni sprawozdawcy są częścią systemu ONZ. Pracują na zasadzie dobrowolności i są niezależni od jakiegokolwiek rządu czy organizacji.
W kwietniowym liście wysłanym do Stolicy Apostolskiej wymieniono kilka przypadków: raport niemieckiej konferencji biskupów z 2018 r. na temat nadużyć; komisję ds. nadużyć powołaną przez francuską konferencję biskupów; kwestię szkół rezydencjalnych w Kanadzie, którą papież poruszył niedawno na zakończenie modlitwy Anioł Pański 13 czerwca; chilijski raport na temat nadużyć, w którym wymieniono 344 zarzuty; 12 zarzutów nadużyć ujawnionych przez arcybiskupa Bogoty w Kolumbii w 2019 r.; sprawę Instytutu Provolo w Argentynie; a także przypadki nadużyć w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa.
List odnosi się także do udziału Stolicy Apostolskiej w Konwencji o prawach dziecka z 1990 r. i Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur.
Prośba ekspertów wykracza jednak poza ich kompetencje, wiedzę i autorytet. Eksperci nie mogą nakłaniać państwa do przyjęcia procedur lub do zmiany prawa. Nie mogą też kwestionować sposobu, w jaki państwo wprowadza w życie ich propozycje.
Osoby, z którymi konsultowała się agencja CNA, sugerują, że eksperci ONZ chcą wykorzystać swoją pozycję, by „wymierzyć Stolicy Apostolskiej policzek", forsując zmiany doktrynalne w Kościele katolickim i jednocześnie osłabiając Stolicę Apostolską jako państwo i podmiot na arenie międzynarodowej.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.