Maryja zachęca nas do świętości

„Maryja mówi nam dziś: także twoim, waszym przeznaczeniem, przeznaczeniem wszystkich jest: być świętymi jak Ojciec nasz” - powiedział Benedykt XVI pod kolumną Matki Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie.

Zgodnie z tradycją papież przybył tam po południu (8 grudnia), by wraz z mieszkańcami Wiecznego Miasta oddać cześć Matce Bożej i złożyć kwiaty u stóp kolumny Matki Bożej. 


Benedykt XVI podkreślił, że Maryja kieruje orędzie do każdego z nas, Wiecznego Miasta i całego świata. TŁUMACZENIE: 
„Jej „orędziem” jest nie co innego niż Jezus, Ten, który jest całym jej życiem. To dzięki Niemu i przez dla Niego jest ona Niepokalaną. I tak jak Syn Boży stał się człowiekiem dla nas, tak również Ona, Matka, została zachowana od grzechu dla nas, dla wszystkich, jako zapowiedź Bożego zbawienia dla wszystkich ludzi”. 

Papież zaznaczył, że orędzie Maryi jest skierowane także do tych, którzy „nie myślą, którzy nawet nie pamiętają, że dzisiaj jest obchodzone Święto Niepokalanej; do tych którzy czują się samotni i opuszczeni”. TŁUMACZENIE: 
„Spojrzenie Maryi jest spojrzeniem Boga na każdego człowieka. Spogląda Ona na nas z tą samą miłością Ojca i nam błogosławi. Zachowuje się jak nasza „Pośredniczka” - i tak jej przyzywamy w „Salve Regina: Advocata nostra”. Nawet gdyby wszyscy źle o nas mówili, Ona, Matka powie o nas dobrze, ponieważ jej niepokalane serce jest zestrojone z Bożym Miłosierdziem.” 

Figurę Matki Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie ustawiono dla uczczenia ogłoszonego 8 grudnia 1854 r. przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Oto polskie tłumaczenie papieskiego przemówienia:

Drodzy bracia i siostry!

Również w tym roku zebraliśmy się tutaj, na Placu Hiszpańskim, aby oddać hołd Niepokalanej Dziewicy z okazji jej święta. Kieruję serdeczne pozdrowienia do wszystkich, którzy przybyli tutaj tak licznie, jak również do tych, którzy uczestniczą w tym wydarzeniu za pośrednictwem radia i telewizji. Zebraliśmy się wokół tego pomnika, który dziś jest otoczony kwiatami, oznaczającymi miłość i pobożność ludu rzymskiego do Matki Jezusa. Najpiękniejszym darem, który Jej się najbardziej podoba jest ofiarowanie naszej modlitwy, tej, którą nosimy w swoim sercu i powierzamy Jej wstawiennictwu. To modlitwy dziękczynienia i błagania: podziękowanie za dar wiary i za wszelkie dobro, które otrzymujemy codziennie od Boga; to prośby w różnych potrzebach, za rodzinę, o zdrowie, pracę, wszelkie trudności, przed jakimi stawia nas życie.

Kiedy jednak przybywamy tutaj, a zwłaszcza z okazji 8 grudnia, znacznie ważniejsze jest to, co otrzymujemy od Maryi, w porównaniu z tym co Jej dajemy. Daje nam Ona w rzeczywistości orędzie skierowane do każdego z nas, dla Wiecznego Miasta i dla całego świata. Także ja, biskup tego miasta przybywam, aby słuchać, nie tylko tego co dotyczy mnie, ale i nas wszystkich. Cóż nam mówi Maryja? Mówi Ona do nas poprzez Słowo Boże, które w jej łonie stało się ciałem. Jej „orędziem” jest nie co innego niż Jezus, Ten, który jest całym jej życiem. To dzięki Niemu i przez dla Niego jest ona Niepokalaną. I tak jak Syn Boży stał się człowiekiem dla nas, tak również Ona, Matka, została zachowana od grzechu dla nas, dla wszystkich, jako zapowiedź Bożego zbawienia dla wszystkich ludzi. Tak więc Maryja mówi nam, że wszyscy jesteśmy powołani do otwarcia się na Ducha Świętego, abyśmy mogli osiągnąć nasze ostateczne przeznaczenie, abyśmy byli niepokalani, w pełni i ostatecznie wyzwoleni od zła. Mówi nam o tym poprzez swoją świętość, poprzez spojrzenie pełne nadziei i współczucia, przywołujące słowa takie jak te: Nie lękaj się synu, Bóg Cię miłuje: kocha cię osobiście; pomyślał o tobie zanim przyszedłeś na świat i powołał cię do istnienia, aby napełnić ciebie miłością i życiem; dlatego wyszedł ci naprzeciw, stał się podobnym do ciebie, stał się Jezusem, Bogiem-Człowiekiem, we wszystkim podobny do ciebie, lecz bez grzechu; dał samego siebie za ciebie, aż do śmierci na Krzyżu, i w ten sposób dał ci nowe życie, wolne, święte i niepokalane” (por. Ef1,3-5).
 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.