W Kościele - jest duchowość osób starszych. W społeczeństwie ich miejsce...
W Kościele mamy dobrze rozwiniętą duchowość ludzi starszych, tym co pozostaje do zrobienia jest jasne określenie zdań seniorów w społeczeństwie – uważa abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Podkreśla on, że niewątpliwym zadaniem zwłaszcza dziadków jest przekaz wiary młodszym pokoleniom. Ludzie starsi czynili to nawet tam, gdzie było to niemożliwe czy wręcz surowo zakazane, jak na przykład w sowieckim imperium – przypomina abp Paglia.
W tym roku po raz pierwszy w czwartą niedzielę lipca będzie obchodzony w Kościele Międzynarodowy Dzień Osób Starszych i Dziadków. Zdaniem abp. Paglii inicjatywa Papieża Franciszka powinna skłonić do refleksji nie tylko Kościół, ale całe społeczeństwo.
Starsi to nie mało liczna grupa, ale całe pokolenie
„Dzień ten pomaga zrozumieć głęboki sens czwartego przykazania: szanuj ojca i matkę swoją. Zazwyczaj odnosi się je do małych dzieci. W rzeczywistości jest ono przeznaczone również dla dorosłych już dzieci – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia. - Świadomość wynikających stąd zobowiązań mocno została osłabiona w ostatnich latach. A przy tym dziś po raz pierwszy w historii żyją razem cztery pokolenia. Nie oznacza to, że w przeszłości nie było osób starszych. Były, ale znacznie mniej, nie, całe pokolenie. Określano ich mianem trzeciego wieku. Dziś jest to już czwarty wiek. Pozwolił na to postęp naukowy i rozwój służby zdrowia. Wszyscy żyją dziś o 20, 30 lat dłużej. Problem polega jednak na tym, że nie wiemy, jak przeżywać ten dodatkowy czas i czemu ma on służyć. Co więcej to nasze czteropokoleniowe społeczeństwo przypomina czteropiętrowy budynek, w którym nie ma ani schodów, ani windy. Nasze społeczeństwo nie radzi sobie bowiem z relacjami międzypokoleniowymi.“
Abp Paglia przypomina zarazem, że ludzi starszych, nawet z tak poważnymi chorobami jak na przykład Alzhaimer, nie wolno izolować. Ich obecność jest dla społeczeństwa żywym magisterium. Przypominają bowiem pozostałym pokoleniom, że wszyscy jesteśmy słabi, a nasze życie jest kruche. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest troska jedni o drugich. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia to świadectwo jest szczególnie ważne w naszym społeczeństwie, które hołubi silnych, pięknych i bogatych.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.