Ojciec Święty napisał wstęp do tomiku poezji „Rime a sorpresa”, którego autorem jest 28-letni włoski poeta Luca Milanese. Papież wskazuje, że aktualne ubóstwo poezji nie oznacza, iż na świecie zabrakło piękna, tylko to, że zatraciliśmy zdolność słuchania.
Luca Milanese wyznaje, że tomik nie powstałby gdyby nie wsparcie Papieża. Ponieważ cierpi na dysleksję miał bowiem opory co do pisania. Cztery lata temu w czasie audiencji środowej wręczył Franciszkowi swe pierwsze wiersze i poprosił o opinię. Ten obiecał odpisać i słowa dotrzymał. Przez ostatnie lata trwała twórcza konfrontacja, podczas której, jak mówi poeta, Ojciec Święty dał mu potrzebną do pisania siłę i pokój oraz zachęcił do zajrzenia w głąb siebie.
We wstępie do tomiku Franciszek podkreśla, że Luca „przypomina nam, iż pierwszą formą czułości jest słuchanie”. Papież wskazuje, że strony jego poezji są narzędziem piękna i czułości, a także zachęty dla młodych ludzi, by z odwagą odkrywali talenty, jakie Bóg im ofiarował, a które niejednokrotnie nie są przez nich rozwijane z obawy przed porażką czy osądem innych.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.