Król Juan Carlos i tysiące wiernych uczestniczą wraz z Benedyktem XVI w uroczystościach konsekracji kościoła Świętej Rodziny w Bercelonie – monumentalnego dzieła Antonio Gaudiego, kandydata na ołtarze. Wśród koncelebransów Mszy świętej jest kardynał Józef Glemp.
Po przybyciu do katedry Benedykta XVI powitał król Hiszpanii, Juan Carlos z małżonką Zofią i arcybiskup Barcelony, kard. Lluís Martinez Sistach. Po krótkiej ceremonii papież udał się na krótką rozmowę z królewską parą w sali muzealnej kościoła.
Na trasie przejazdu z siedziby arcybiskupa Barcelony do kościoła Świętej Rodziny papieża entuzjastycznie witały tysiące barcelończyków.
W Mszy obok królewskiej pary i arcybiskupa Barcelony biorą udział: duchowieństwo, przedstawiciele władz krajowych, autonomicznych i miejscowych oraz członkowie innych wspólnot chrześcijańskich.
Kościół Świętej Rodziny – Sagrada Familia wznoszony jest od 128 lat i jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie. Zgodnie z założeniami miał być to neogotycki kościół na planie krzyża. W 1882 r. rozpoczęto budowę, którą początkowo kierował architekt Francisco de Paula del Villar.
Następnie – w 1883 r. kierownictwo objął Antonio Gaudí. Porzucił dotychczasowe plany i rozpoczął budowę według własnej wizji. Zamiast tego, co było w pierwotnych założeniach, budowla przybrała szalone wręcz futurystyczne kształty. Gaudi zmarł tragicznie w 1926 r. pod kołami tramwaju, pochowano go w krypcie, w której odprawia się Msze św.
Świątynia miała być swego rodzaju aktem wiary – „kazaniem w kamieniu”. Za życia Gaudiego powstała wschodnia Fasada Narodzenia z trzema portalami: Wiary, Nadziei i Miłości.
Śmierć architekta i wojna domowa wstrzymały budowę kościoła. Zniszczeniu uległy jednak rozrysowane modele, plany i projekty Gaudíego. W latach 50. XX w. postanowiono wznowić budowę bazyliki. W 1987 r. rozpoczęto prace przy zachodniej Fasadzie Męki projektu Josepa Marii Subirachsa. Na realizację czeka też jeszcze 180-metrowa wieża na skrzyżowaniu naw, mająca wyrażać chwałę Jezusa.
W 1992 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny Gaudiego. Zebrano wiele świadectw pobożności architekta. Istnieje też spory ruch pielgrzymkowy do jego grobu.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.